Arkeologlar, dört yıl önce Roma’daki kalıntılarda bulunan Roma’nın en başarılı komutanlarından Marcus Nonius Macrinus’un yeniden gömecek. 

Yaklaşık 2 bin yıl önce yaşayan Macrinus, M.S 138-161 yıllarında Antoninus Pius; M.S 161-180’de ise Marcus Aurelius olmak üzere iki Roma İmparatoru’na hizmet verdi ve birçok zafer kazandı. Macrinus, aynı zamanda Roma konsülü unvanına sahipti.

Macrinus’un mezarı, 2008 yılında Roma’nın kuzeyinde kalan, Tiber nehrinin kenarındaki Flaminiakenti yakınlarında bulundu. İtalyan arkeologlar, mezardaki yazıtların deşifre edilmesinin ardından, ‘Son 20-30 yılın en büyük arkeolojik keşiflerinden birini yaptıklarını’ açıkladı.

EN KISA ZAMANDA RESTORE GEREKİYOR
Dört yıl süren çalışmaların ardından yeniden Macrinus’u edediyen huzur bulacağı mezarına gömmek isteyen arkeloglar, bütçe yetersizliği nedeniyle mezar anıtlarının düzenlemekte sıkıntı yaşıyor.

Discovery News’in haberine göre, İtalyan yetkililer, Macrinus’un anıt mezarını, bölgeyi bir park haline getirerek, parkın ortasına yerleştirme fikrini benimsedi. Ancak bütçe yetersizliği ve sponsor bulunamaması, bu projenin hayata geçirilmesine imkan vermedi.

Romalı arkeolog Mariarosaria Barbera, geçtiğimiz hafta La Repubblice gazetesine yaptığı açıklamada, “Bu acı veren bir tercih ama anıta zarar gelmesine izin veremeyiz... Mermerler bir kış daha dayanmaz, mezarı ve mezara ait anıtları korumak adına gömmemiz gerekiyor” dedi.

PARASIZLIK ONU 2 BİN YIL SONRA BULDU
İtalya’nın kuzeyindeki Brescia’da M.S 138 yılında doğan Macrinus, İmparator Marcus Aurelius’un en gözde askeri ve danışmanıydı. Macrinus’un hayatı, 2000 yılının unutulmaz filmi ‘Gladyaytör’deki kurgusal kahramana da ilham verdi.

Ancak Gladyatör filminde ‘Maximus’ adıyla canlandırılan Maximus Decimus Meridius, gerçek hayattaki haline kıyasla zıt bir yaşam öyküsüyle beyaz perdede yer aldı.

Macrinus, başarılı bir hayat sürdü ve zengin bir insan olarak öldü. Meridius ise Marcus Aurelius’un oğlu Commodus tarafından öldürülmesinin ardından Kuzey Afrika’ya sürgüne gönderildi, ailesi katledildi. Köleliğe mahkum edilen Maximus bir gladyatör olarak geri döndü ve intikamını aldı.

Macrinus, her ne kadar zengin bir insan olarak ölse de, ironik bir şekilde parasızlıktan hala gömülebilmiş değil. Barbera, “Gelecek günlerde geçici önlem olarak anıt mezarı dolduracağız. Henüz pes etmedik. Flaminia’da arkeolojik bir park açma amacımız devam ediyor” dedi.

Macrinus'un anıt mezarına ait kalıntılar (büyütmek için tıklayın).
Macrinus'un anıt mezarına ait kalıntılar (büyütmek için tıklayın).