Yeryüzünde bilinen ilk tapınak alanını kimler inşa etti? Metal ya da el aletleri keşfedilmemişken 60 tonluk taşlar 300 metre yükseğe nasıl çıkarıldı, nasıl işlendi?

Burası kutsal kitaplarda bahsi geçen Cennet Bahçesi mi? Göbeklitepe neden “dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanı”?

Bu sorular, “Zaman Yolcusu – Göbeklitepe” belgeselinin ikinci bölümünde yanıt buluyor...

Yıl; Milattan Önce 10 bin... Yeryüzünde birkaç sazdan ev dışında “insan eliyle” yapılmış hiçbir şey yok. Sadece bu tapınak dışında!

“Zaman Yolcusu” dünyanın en önemli arkeolojik kazısında; Göbeklitepe’de akıl karıştıran gizemleri araştırıyor.

Şanlıurfa’ya yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Göbeklitepe arkeolojik alanını, 1997 yılından itibaren Klaus Schmidt başkanlığında Türk ve Alman arkeologlardan oluşan bir bilim heyeti kazıyor.

Bilimsel kazılarda ortaya çıkarılan eser ve objeler uygarlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize neden oluyor.

Göbekli Tepe İnsanoğlunun tarım ve hayvancılık bilgisinden yoksun, çanak-çömlek yapmayı bilmediği ve sadece avcı-toplayıcı olarak yaşamını sürdürdüğü bir dönemde, günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edilmiş.

Yeryüzündeki bu ilk tapınak, bir başka ifadeyle, İngiltere’deki Stonehenge anıtlarından veya Mısır Piramitleri’nden çok daha öncesine ait.

Göbekli Tepe şaşırtıcı ve gizem dolu buluntularla İlk Çağ Tarihi hakkında bugüne dek ortaya konulmuş sayısız teori ve bilimsel yaklaşımı yeniden ele almamıza yol açıyor.

'Zaman Yolcusu' bu akşam saat 23:10'da, tekrarı ise 9 Ekim Pazar 14:10'da NTV'de.