Ferit Şahenk: Göbeklitepe'ye katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Göbeklitepe açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Doğuş Grubu olarak bu emsalsiz şehrin tarihinin akışını değiştiren parçasının ortaya çıkarılmasına ve dünyada hak ettiği değeri görmesine katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz'' dedi.

ntv.com.tr 08.03.2019 - 20:37

Ferit Şahenk: Göbeklitepe'ye katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan ve "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbeklitepe Ören Yeri'nin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Memleketimizin dört bir yanındaki tüm kadınlarımızın Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlamak istiyorum. İyi ki varsınız; sizinle daha güçlüyüz. Hedeflerimize ancak sizlerin desteğiyle zamanında varabiliriz. Hepinize ayrı ayrı yürekten teşekkür ediyorum. Bugün, çok özel bir şehirde, Mezopotamya'nın tam kalbindeyiz. Tarihte birçok uygarlığın doğum yeri olan Şanlıurfa medeniyetlerin beşiği sıfatını fazlasıyla hak eden bir şehir, Hz. İbrahim'den Büyük İskender'e kadar dinler ve medeniyetler tarihinde yer bulmuş belki de nadir şehirlerden biri.

"BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ"

Şimdi üzerinde 'tarihin sıfır noktası' olarak anılan Göbeklitepe ile bu unvanını ne kadar hak ettiğini bir kez daha ortaya koymuş emsalsiz bir bölge. Biz de Doğuş Grubu olarak bu emsalsiz şehrin tarihinin akışını değiştiren parçasının ortaya çıkarılmasına ve dünyada hak ettiği değeri görmesine katkı sağlamaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu yıl grup olarak 68. yaşımızı kutlayacağız. Bu 68 yılı rahmetli babam Ayhan Şahenk'in bize nasihatı olan 'toplumdan kazandığımızı topluma geri verme' ilkesine sadık kalmaya gayret ederek geçirdik.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a günün anısına hediye takdim edildi. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a günün anısına hediye takdim edildi.

"GÜZEL GELECEĞİN YOLU ORTAK GEÇMİŞE SAHİP ÇIKMAKTAN GEÇİYOR"

Bu hedefe hizmet etmek amacıyla doğan 'Doğuştan iyi bir gelecek, Doğuş ile gelecek' söylemi sadece logomuzun yanında duran bir cümle değil, projelerimizin kalbinde yer alan bir misyon oldu. Biliyoruz ki, güzel bir geleceğe ulaşmanın yolu memleketimizin ortak geçmişine sahip çıkmaktan geçiyor.

DOĞUŞ GRUBU ANA SPONSOR

Bu misyonla ve Türkiye'nin kültürel mirasına duyduğumuz saygıyla tarihin en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbeklitepe'nin kültürel bir ikona ve bir dünya markasına dönüşmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile imzaladığımız 20 yıllık işbirliği kapsamında ana sponsorluk görevini üstlenmiş olmaktan onur duyuyoruz.

Desteğimiz kazı, koruma ve araştırma çalışmalarını içinde bulunduğumuz bu çok özel Ören Yeri'nin tüm lojistik ve bakım operasyonunu ve Göbeklitepe'nin yurt içi ve yurt dışı tanıtım faaliyetlerini kapsıyor. Bu anlamda dünyada özel sektör ve kamu işbirliğine örnek gösterilen yenilikçi ve bütünsel bir modele imza atmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz ve devlet büyüklerimize bize bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyoruz.

"HEDEFİMİZ DÜNYAYA ANLATABİLMEK VE HAK ETTİĞİ YERİ ALMASINI SAĞLAMAK"

Verdiğimiz destek kapsamında 2035 yılına kadar bu değerli hazineyi ve öyküsünü dünyanın dört bir yanında anlatmaya devam edeceğiz. Ne mutlu ki, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalar neticesini verdi ve Göbeklitepe geçtiğimiz yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası'nın kalıcı listesine girmeyi başardı. İki sene önce tüm dünyadan Göbeklitepe'ye önemli miktarda turistin yönleneceğini öngörerek şu anda içinde bulunduğumuz ziyaretçi merkezini de açtık.

Çoğunluğu bölgesel istihdam ve özel yöntemlerle üretilen bölge toprağı ile inşa edilen merkezimiz gerek 18 metrekarelik canlandırma duvarı gerek tamamen otomasyona bağlı dijital sergileme alanları gerekse de içerdiği bilgilerle ziyaretçiler için son derece doyurucu bir kaynak oldu. Bundan sonraki dönemde bu projenin kazı ve araştırma çalışmalarına ulusal ve uluslararası iletişime katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Hedefimiz bu değerli hazineyi ve öyküsü dünyanın dört bir yanında anlatabilmek ve Göbeklitepe'nin dünya kültür mirası içinde hak ettiği yeri layıkı ile almasını sağlamak.

TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da 2019'u Göbeklitepe Yılı ilan ederek bizlerin çabalarını karşılıksız bırakmadı. Zat-ı alilerine bu arada bir kez daha yürekten teşekkür etmek isterim. Sözlerimi tamamlamadan önce başta Göbeklitepe konusunda omuz omuza çalıştığımız Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Şanlıurfa Valimiz Sayın Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanımız Nihat Çiftçi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işinin ehli çok değerli çalışanlarına da teşekkürü borç bilirim. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay'a ayrıca katılımlarından dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan ile Aile ve Çalışma Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'a teşekkür ediyorum.

Doğuş Grubu olarak tarihsel mirasımızın gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayabildiysek ne mutlu bizlere. Beni dinleme lütfunda bulunduğunuz için tekrar teşekkür eder saygılarımı arz ederim."

Sayfa Yükleniyor...