Gökçek: 'Yalayın' değil, 'tadın' dedim

Ankara’da hayatı felç eden kar ile ilgili yeterli önlem almamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,  “Tuzlanmadığını söyleyen yolları yalasın” demediğini söyledi. Gökçek, “Ben tatsın dedim" dedi.

09.03.2011 - 11:25

Gökçek: 'Yalayın' değil, 'tadın' dedim

Başkent, dün akşam mesai saati bitiminde tekrar bastıran tipiyle adeta beyaz kabusa teslim oldu. Karla mücadele araçlarının büyük bölümü yerinden bile kıpırdayamadı, Ankaralılar evlerine hapsoldu.


Kentin birçok noktasında yüzlerce kaza meydana geldi. Kazalar nedeniyle servisler, belediye otobüsleri trafikte saatlerce mahsur kaldı. Kazalarda bir kişi hayatını kaybetti.

Valilik, ilk ve orta dereceli okulları bugün tatil etti. Sağlık sorunu olan kamu çalışanlarına da idari izin verildi.

Sabah saatlerinde de işe gitmek için evlerinden çıkan Ankaralılar yollarda biriken karlar nedeniyle zor anlar yaşadı.

Vatandaşların özel otomobilleri yerine toplu taşım araçlarına yönelmesi otobüs, metro ve dolmuş duraklarında yoğunluğa neden oldu.

Şehirde çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken, başta İstanbul, Konya, Samsun ve Eskişehir yolu olmak üzere birçok caddede vatandaşlar otomobillerini yol kenarlarına park ederek toplu taşıma araçlarını kullandı.

Trafikte yoğunluğun yaşandığı kentte, tekerlerine zincir takılan toplu taşıma araçlarının zaman zaman yolda kaldığı görüldü. Ara sokakların büyük bir bölümü ulaşıma kapanırken, yayalar da yürümekte zorlandı.

GÖKÇEK'TEN SAVUNMA
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentte hayatı felç eden kar yağışıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Melih Gökçek, bin 550 kişinin 24 saat boyunca karla mücadele için çalışma yaptığını söyledi.

Gökçek, 150 aracın devamlı karla mücadele çalışmalarında yer aldığını, gerekirse 207 kamyonu da devreye sokabileceklerini anlattı.

Şu ana kadar 8 bin 750 ton tuz döktüklerini kaydeden Gökçek, geçen yıl bu oranın tüm yıl için 5 bin ton olduğunu ifade etti.

SUÇ KABAK LASTİKTE
Yeterli önlem alınmadığı eleştirilerini reddeden Melih Gökçek, ''Kar nedeniyle vatandaşlarımız da belli bölgelerde sıkıntı çektiler. Bu çektikleri sıkıntının temelinde aşınmış lastik olduğunu ifade etmek istiyoruz'' dedi.

Kentte etkili olan kar yağışıyla ilgili olarak bazı kişilerin ''Belediye neredesin?'' diye bağırdığını belirten Gökçek, ''Belediye aşınmış lastiği ne yapar, ne yapabilir? Her seferinde ikaz ve anons ediyoruz. Dikkat ederseniz bugün trafikte araç sayısı da azaldı. Demek ki tedbir alırsak, hepimizi sorumluluğu alırsak bu konuyu da rahatlıkla aşabiliriz'' diye konuştu.

‘TIR’I DA BİZ Mİ DEVİRDİK?’
İki TIR’ın dün Esenboğa Havayolunda devrildiğini ve trafikte kuyruk oluştuğunu hatırlatan Gökçek, ''Bu TIR’ı deviren belediye mi? Yoksa kendi tedbirini almayan vatandaşım mı?'' diye sordu.

MEDYAYA KIZDI
Medyayı da eleştiren Belediye Başkanı Gökçek, şöyle konuştu:

“Medya mensupları da sırf işi köpürtebilmek için 'felç oldu, perişan oldu' filan tarzında takdim ediyor. Bunlar doğru şeyler değil. Dökülen tuz çevreye ve asfalta zarar veriyor. Biz yazın bunun ceremesini çekeceğiz. Halbuki yurtdışında bunu bildikleri için karla mücadeleyi bizim anladığımız manada almıyorlar.”

Vatandaşlardan aşınmış lastikle yola çıkmamalarını isteyen Gökçek, toplu taşımanın tercih etmesinin ise şart olduğu uyarısında bulundu.

‘YOLLARI YALA DEMEDİM’
Bir gazetecinin, ''Sosyal paylaşım sitesi Twittterda 'Yolların tuzlandığına inanmayan yolları yalasın' ifadesi kullandınız mı?'' sorusuna ise Gökçek şöyle cevap verdi:

''Onu twitter onu bulursunuz. Bulduktan sonra bana bunu sorarsınız. Kim dedi 'yala' falan diye. Dün akşam sabah 5'e kadar devamlı olarak twitterda bulundum. Kendi odamda bulundum. Kar olayını birebir takip ettim. Saat 6'da yattım. Dolayısıyla sabaha kadar arkadaşlarla twitleştik. Birisi ısrarla sual sordu. Sorduğu sual, 'Efendim hiç bir yere tuz dökmüyorsunuz. Nerede bu arabalar? Nerede bu tuz? Tuzunuz yok mu?' yazınca, ben de 'Ya kardeşim seni inandırmak için illaki göstermek mi lazım. Gider tadıverirsin, tuzlu mu değil mi bakarsın' dedim. Söylediğim bu. Yalama nereden çıktı. Böyle bir üslup kullanılabilir mi? Bir espri yaptık orada. Tuzu tadıverirsin dedim. Tuzlu mu değil mi görürsün dedim. Karı tatmasını istedim. Başka bir şey istemedim.''

‘17 YILDIR BÖYLE YAĞIŞ GÖRMEDİM’
Belediye başkanlığı döneminde ilk kez bu kadar yoğun kar yağışı gördüğünü belirten Gökçek, “Ankara böyle bir kar gördünüz mü? 17 yıldan beri belediye başkanıyım, ilk kez böyle bir kar yağışına rastlıyorum. Buna rağmen Ankara'nın yolları açık, bundan dolayı da ben karla Ankara'da çok üstün bir başarı gösterildiğini inanıyorum'' dedi.

‘4 BİN CADDE VE BULVARI AÇAMAYIZ’
Bazı kişilerin kar yağar yağmaz bütün caddelerin açılmasını istediğini ifade eden Gökçek, Ankara'da 4 bine yakın cadde ve bulvar bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Bunların bir anda açılması fiilen mümkün değil. Biz 369 araçla mücadele ediyoruz. Her yerin bir anda açılabilmesi için belediyenin yılda 10-15 gün karla mücadelede 1000 araç 3000 personel istihdam etmesi gerekir. Bunun maliyeti sadece araçlar için 400 trilyon, işçi için yıllık 126 trilyondur. İşletme masrafları buna dahil değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir şey yoktur.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...