Suikast timini organize eden darbeci Binbaşı Şükrü Seymen'in ilk ifadesi

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan suikast timini organize eden Binbaşı Şükrü Seymen, polisteki ilk ifadesinde Tümgeneral Gökhan Şahin Sözmezateş'in emirlerini yerine getirdiğini ve örgütle bir bağlantısının olmadığını ileri sürdü.

DHA 02.08.2016 - 12:42 | Son Güncelleme : 02.08.2016 - 12:45

Suikast timini organize eden darbeci Binbaşı Şükrü Seymen'in ilk ifadesi

Muğla Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırdıktan sonra kaçışları 16 gün süren 11 kişilik timi organize eden Binbaşı Şükrü Seymen'in polisteki ilk ifadeleri ortaya çıktı.

Son kararnameyle ordudan atılan Seymen, darbe girişimi saldırısında Tuğgeneral Gökhan Şahin Sözmezateş'in emirlerini yerine getirdiğini ve örgütle bir bağlantısının olmadığını ileri sürdü.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerlerin darbe girişimi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenledikten sonra 37 kişilik tim kaçtı.

Bu kişilerden aralarında Çiğli Ana Jet Üssü'nün imamı 'Paşa' lakaplı Astsubay Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 25'i daha önce yakalandı.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen'in, önceden aynı birlikte eğitim alıp görev yapan askerlerden seçtiği Yüzbaşılar İsmail Yiğit, Mustafa Serdar Özay, Muammer Gözübüyük, Ergün Şahin, Bahadır Sagun, Mehmet Öztürk, Üsteğmenler Murat Köse, Mehmet Demir, Enes Yılmaz, Teğmen Muhammet Burak İpek ise 16 gün süren takip sonrasında Ula ilçesi Şirinköy'de görüldü.

Darbeci firari askerler, 10 saatlik operasyon sonrasında yakalandı. Askerler Çetibeli Jandarma Karakolu'ndan da soruşturmanın yürütüldüğü Muğla Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

İLK ÖNCE TUĞGENERALİ SUÇLADI

Burada henüz ifade işlemlerine başlanmayan Binbaşı Şükrü Seymen'in sözlü ifadesindeki ilk anlatımları da ortaya çıkmaya başladı.

Şükrü Seymen, daha önce yakalanıp tutuklanan olayın planlayıcılarından Tuğgeneral Gökhan Şahin Sözmezateş'i suçlayıp, "Gökhan Paşa'nın emirlerini yerine getirdim" dedi.

Cemaatle bağlantısı da sorulan Şükrü Seymen'in, örgütle bir bağlantısının olmadığını ileri sürdüğü belirtildi.

Daha önce menfezde saklandığı sırada yakalanıp tutuklanan Çiğli Ana Jet Üs Komutanlığı'nın 'Paşa' lakaplı imamı Astsubay Zekeriya Kuzu da ifadesinde, kendisinden 37 kişilik tim için mühimmat hazırlanmasının istendiğini, kendisinin de bunu yerine getirdiğini anlatmıştı.

Zekeriya Kuzu, darbe teşebbüsü gecesi de helikopterle İstanbul'dan Şükrü Seymen ve yanında kamuflajlı 14 kişinin alana indiğini, ardından saldırı için Marmaris'e geçtiklerini ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...