Göksu Deltası yeniden hayat buluyor

Yangınla yok olan cennet yeniden hayat buluyor. Göksu Deltası'na yeni yatırımlar yapılıyor.

Haberler 08.03.2010 - 12:50

Göksu Deltası yeniden hayat buluyor

Ramsar Sözleşmesi’yle koruma altında olan Göksu Deltası’nda 2008 yılında büyük bir yangın çıktı.

Deniz kaplumbağalarının önemli bir konaklama alanı olan, 332 kuş türünün yanında 6’sı endemik, 38’i de kırmızı listede olan önemli bitki türlerini barındıran deltadaki yangının zararı büyük oldu.

Yangınla büyük zarar gören delta, kısa sürede yaralarını sardı. Çevre ve Orman Bakanlığı  Özel Çevre Koruma Kurumu da bu konuda önemli adımlar attı. Bu adımlardan biri kuş cennetinin kanalizasyon atıklarından kurtulması için yapılan 5 trilyon liralık yatırımdı...

Ak Parti Mersin Milletvekili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Zafer Üskül, Göksu Deltası’nın, Ortadoğu ve Avrupa’nın en önemli sulak alanlarından biri olduğunu söylüyor...

Göksu Deltası'nda 2008 yılında çıkan yangın deltadaki doğal yaşamı kötü yönde etkiledi. Göksu Deltası'nda 2008 yılında çıkan yangın deltadaki doğal yaşamı kötü yönde etkiledi.

Türkiye’deki 14 özel çevre koruma bölgesinden biri olan Göksu Deltası’nın Silifke ilçesine bağlı 4 belde ve 7 köyden oluştuğunu belirten Üskül, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı’nın son iki yılda katı atık ve atık su yönetim hizmetleri başta olmak üzere, araştırma izleme ve koruma faaliyetleriyle çevre düzenleme alanlarında oldukça önemli yatırımlar yaptığını açıkladı.

2008 yılında Göksu Katı Atık Depolama Tesisi’nin 3.447.572 TL harcanarak tamamlandığını ve Taşeli Belediyeler Birliği tarafından kullanılmaya başlandığını belirten Üskül, 2009’da ise Taşeli Belediyeler Birliği’ne bölge içindeki evsel nitelikli katı atıkların bu tesise taşınması için 483 bin TL’lik ödenek çıkarıldığını ve gerekli ekipmanın alındığını kaydetti.

Göksu Deltası yeniden hayat buluyor... Göksu Deltası yeniden hayat buluyor...

Göksu Deltası, Su Kaynakları Yönetimi projesine de devam edildiğini belirten Üskül, bu projenin toplam maliyetinin ise yaklaşık 90.000 TL olacağını açıkladı.

GÖKSU DELTASI'NIN ZENGİNLİKLERİ

Göksu Deltası'nda 450 kuşu türü yaşıyor. Delta, Türkiye'nin 184 önemli kuş alanlarından biri... Göksu Deltası Kuş cenneti Ramsar sözleşmesi ile koruma altında. Resmi kayıtlara göre 22 bin hektarı sulak alandan oluşan toplam 37 bin hektar genişliğindeki Göksu Deltası Kuş Cenneti biyolojik çeşitliliği ile zengin bir alana sahip.

Ayrıca, Göksu Deltası tarımsal, kentsel, endüstriyel ve evsel atık kaynaklı kirlilik, erozyon, kaçak kum alımı, kaçak avcılık, yazlık konut inşaatları gibi sorunlarda karşı karşıya. Göksu Deltası'nda son beş yıl içinde azalan ya da türleri yok olan balıkların başında yüzde 25,70 ile sazan, yüzde 18,99 ile kefal, yüzde 16,76 ile levrek, yüzde 15,64 ile çipura ve yüzde 6,15 ile turna var...

Sayfa Yükleniyor...