Göktaşı dedektifi ilk şüpheliyi yakaladı

Pan-STARRS göktaşı izleme sisteminin ilk bulgusu olan '2010 ST3'ün Dünya'ya çarpma ihtimali yok.

28.09.2010 - 17:52

Göktaşı dedektifi ilk şüpheliyi yakaladı

Uzaydan gelebilecek asteroid tehlikelerini önceden tespit etme ve acil müdahale şansı yaratma amacıyla kurulan dev 'Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System' (pan-STARRS) adlı izleme sistemi, ilk tespitini yaptı. Çok küçük (50m çapında) olmasına karşın 'yakından izlenen' '2010 ST3' adlı asteroidin Dünya'dan 31 milyon kilometre uzakta olduğu açıklandı.


Discovery bilim sitesinin haberine göre astronomlar, 16 Eylül'de keşfedilen ve fotoğraflanan göktaşının Dünya için bir tehdit oluşturma ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu, rota değiştirip Dünya'ya çarpsa bile bunun en erken 2098 yılında gerçekleşebileceğini söyledi.

Göktaşının, Dünya için tehlike yaratabilecek gök cisimlerini belirlemek üzere kullanılan Pan-STARRS sisteminin belirlediği ilk potansiyet tehlikeli obje olduğu açıklandı. Pan-STARRS sistemi, uzayın derinliklerini görebilen, 1.4 gigapiksel çözünürlüklü bir kameraya sahip.

Hawaii Üniversitesi'nden Robert Jedicke, "Göktaşının Dünya'ya yakın gelecekte çarpma riski bulunmasa da, onu keşfetmiş olmamız Pan-STARRS'ın potansiyel tehlike içeren göktaşlarını bulmakta başarısını gösteriyor." açıklamasını yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...