Gökten avının üzerine inen robot örümcek

Robot teknolojisinde büyük ilerleme kaydeden ABD, ‘Hexa’ adlı robotla yüksek manevra kabiliyetinin çok ötesine çıkan özellikler sergiledi.

01.05.2013 - 13:58

Gökten avının üzerine inen robot örümcek

ABD’nin MadLab Industries şirketi tarafından üretilen Hexa, mini-robot teknolojisinde yeni bir sayfa açtı. Altı bacaklı robotik bir örümceği andıran Hexa, bir gün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, gökten inerek insanları yakalayan robotların atası olabilir. Altı bacağı üzerinde çok yavaş denmeyecek bir hızla ilerleyebilen Hexa, önüne bir engel çıktığında kolayca havalanarak yolunu kısaltabiliyor. Dahası, gözüne kestirdiği fazla büyük olmayan nesneleri, üzerine konarak yakalayabiliyor.

Ağırlığını düşük tutmak için mühendislerin karbon fiber ve alüminyum parçalar kullandığı Hexa, PhantomX altı bacaklı Hexapod robot ve özel tasarım MLI ‘hexacopter’in (altı pervaneli helikopterin) birleşiminden oluşuyor. Birçok mini-robota kıyasla daha büyük olan Hexa, buna rağmen sadece 4.9 gr ağırlığında.

GELİŞTİRİLME AŞAMASINDA
MadLab Industries, ilk denemelerinde başarı gösteren Hexa’nın geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyor.

Mashable’ın haberine göre bir sonraki adım, Hexa’yı oluşturan iki parçanın istendiği zaman birbirinden ayrılması, tek parça olarak çalışması ve istendiğinde tekrar tek parça haline gelmesi.

MadLab, ABD’de teknolojik girişimlere destek veren Kickstarter şirketinin ilgi göstermesi halinde, bir ‘Hexa çantası’ hazırlanmasını düşünebileceklerini belirtti. Ancak bu tür bir donanımın ne kadara satılacağı konusunda bir bilgi yok.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...