Göktürk-2'nin ateşlenmesine saatler kaldı

TUŞAŞ ve TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli uydu Göktürk-2 , bugün TSİ 18.12’de Çin’den Uzay’a ateşlenecek.

Göktürk-2'nin ateşlenmesine saatler kaldı

Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü keşif uydusu Göktürk-2, bugün Çin’in Jiuquan Hava Üssü'nden Dünya’nın yörüngesine fırlatılacak. Fırlatma, kötü hava koşullarının beklenmesi nedeniyle bir gün öne çekilmişti. Ateşleme, TSİ 18.12’de gerçekleşecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait olan ve 140 milyon lira bütçeli proje kapsamında yapımına 2007 yılında başlanan uydu, 2.5 metreye kadar çözünürlük kapasitesine sahip olacak; dünya çevresini 98 dakikada turlayabilecek olan uydudan tek seferde 600 kilometrelik şeridin görüntüsü indirilebilecek.

Göktürk-2’nin uzaya ateşlenmesi esnasında, Ankara’daki TÜBİTAK merkezi ve Norveç'te bulunan Göktürk yer istasyonu arasında bağlantı kurulacak. Sorunsuz geçmesi beklenen ateşlemenin ardından, Göktürk 2'nin 686 kilometre yükseklikte yörüngeye oturması bekleniyor.

İLK SİNYAL ARALIK SONUNDA
Göktürk-2, yörüngede konumlandıktan sonra ilk sinyalini Ankara’ya saat 21.25’te iletecek. Bu sinyalle uydu sıcaklık, akım, gerilim değerleri hakkındaki ilk bilgileri Dünya’ya iletmiş olacak. Daha sonra, roketten ayrılış sırasında oluşan takla hareketinin durdurulması için Milli Uçuş bilgisayarı Bilge'den, Göktürk-2’ye komutlar gönderilecek ve uydu en son konumuna getirilecek.

Göktürk-2'nin ilk görüntülerini 25-30 Aralık tarihleri arasında Ankara'ya indirmesi bekleniyor. Uydunun geçtiğimiz ay Çin’e yaptığı yolculuğun başında düzelenen  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Hedefimiz 1 metre, hatta 20 santimetreye kadar olan görüntüleri aktarabilecek uydulara sahip olmak" demişti.

Ergün, "Göktürk-2, özellikle askeri alanda faaliyet gösterecek, sivil alana da faydası olacaktır. Rasat'tan Türkiye'nin yüzde 98'inin görüntüsünü defalarca almış bulunuyoruz; Göktürk-2'den sadece Türkiye'nin değil, dünyanın her yerinden görüntü alabileceğiz" ifadesini kullanmıştı.

ALTI YIL İÇİN BEŞ PROJE
Göktürk-2’nin uğurmala töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise “Bundan sonraki projelerde hedeflerinin yüzde 100 yerli üretime ulaşmak olduğunu belirterek, "Üretimin yanı sıra, barışçıl amaçla uydu fırlatma sistemi konusunda da çalışmalara başlanmıştır" diye konuştu.

Henüz uydu fırlatma tesisimizin bulunmaması nedeniyle, Türkiye’nin Çin'den satın aldığı fırlatma hizmeti sigorta olmak üzere 20 milyon Euro'ya mal oldu.

Türkiye, geçtiğimiz yıl yerli üretim ağırlıklı ilk uydu olan Rasat’ı Uzay’a gönderdi. Böylelikle  250 milyon lira bütçe öngörüsüyle planlanan uzay alanında 2006-2012 dönemi için toplam Göktürk-2 dahil beş projenin ikisi hayata geçirilmiş oldu.

'UZAY ARAŞTIRMALARI HAYATIMIZA GİRİYOR'
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, Çin'deki Jiuquan Fırlatma Üssü'nden uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2 uydusuyla ilgili, ''Uzay araştırmaları artık adım adım yaşantımıza girecek'' dedi.

Prof. Dr. Demircan, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uzay çağına girişin denemelerini yeni yeni yaptığını, Göktürk-2 uydusunun da Türkiye'de yeni yapılan ilk birkaç uzay aracından birisi olduğunu söyledi.

Yeni yapılan uzay araçlarının her birisinde biraz daha ileri adımlar atıldığına işaret eden Demircan, ''Mesela bu uydunun yüzde 80'den fazlası Türkiye'de yapıldı. Sadece fırlatma aşamasını henüz daha yapamıyoruz Türkiye'de. Uygun roketler gerekiyor. Roket teknolojisi Türkiye'de henüz hiç başlamamış bir araştırma alanı. Önce Rusya'dan fırlatılması düşünülüyordu. Şimdi Çin ile bir anlaşma yapıldı. Çin'den fırlatılacak'' dedi.

Demircan, uydunun dünyayı gözleyecek 2 kamerası bulunduğunu ifade ederek, ''Bu kameralardan birisi de ODTÜ'den tanıdığım bir ekibin ürettiği kameralar. Özel detektörler takılı. Kameralar merceklerden oluşuyor, o mercekler ilk kez Türkiye'de oluşturulan mercekler. Duyarlı görüntüler alınacak. O görüntülerden Türkiye'nin doğal kaynakları, madenleri, ormanları, tarım alanları incelenecek. Bu alanlardaki değişimler de kayda geçmiş olacak'' diye konuştu.

Zaman içinde Türkiye'nin uzay çağına daha fazla girdiğinde bu uydu yapım teknolojisinin de daha da gelişeceğini anlatan Demircan, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin kaynakları, sadece kaynakları da değil, şehirlerin gelişimi, gecekondulaşmanın, trafiğin ve tarımın durumu, taşkınlar, fırtınalar, aklınıza ne gelirse dünya yüzeyinde oluşan olayların hepsi çok hassas şekilde kayda alınabiliyor uzaydan. Onlar incelenip, aradaki bağlantılar ilişkiler çözümlendiğinde de insanlık ona göre önlemlerini alacak. Uzaydan fotoğrafları alan ve bilen kişiler o ekiplerin içinde olduğunda diyecek ki 'burası uygun değil', 'buraya olmamalı bunlar.' Uzay araştırmaları artık adım adım yaşantımıza girecek. Göktürk gibi uzay araçları da görevlerini yapacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...