Dalbay, TÜBİTAK ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) mühendislerinin ortaklığında milli kaynaklarla geliştirilen ve 18-20 Aralık tarihleri arasında Çin'den fırlatılması planlanan GÖKTÜRK-2 uydusunun ticari görüntü haklarının Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'ye devredildiğini belirtti.

GÖKTÜRK-2 uydusunun görüntülerinin ticarileştirilmesi durumunda, bunun ticari işlerde kullanma yetkisinin Türksat'a verildiğini ifade eden Dalbay, ''Askeri olarak kullanılmak üzere çekilen görüntüler, ticari sektöre sunulacaksa Türksat'a sunulacak. Türksat ticari sektöre sunacak. Yani o görüntüler, hem askeri olarak kullanılabilir hem de ticari kullanılabilir'' diye konuştu.

YÖRÜNGEYİ 98 DAKİKADA TAMAMLAYACAK
GÖKTÜRK-2 projesi kapsamında, uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve altyapı geliştirilmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uydu görüntü ihtiyaçları ile diğer kamu ve kuruluşların gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve yeteneklerle karşılanması hedefleniyor.

GÖKTÜRK-2 uydusu Güneş’e eş zamanlı yörüngede 700 kilometre uzaklıkta faaliyet gösterecek. Dünyanın çevresinde 98 dakikada tur atacak uydu, dünya’nın her yerinden görüntü alabilecek. Ağırlığı 409 kilogram olan uydunun görüntü çözünürlüğü 2,5 metre olacak.

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü ve TUSAŞ'ın mühendisleri tarafından milli kaynaklarla geliştirilen GÖKTÜRK-2 uydusunun fırlatma öncesinde 6 Kasım'da tören düzenlenmişti.

Fırlatma için Çin'e gönderilen uydunun 18-20 Aralık tarihleri arasında fırlatılması planlanıyor.

Uydu, istihbarat, görüntü alma ve bunun değerlendirilmesi için kullanılacak. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve pek çok kurum tarafından da bu uydunun görüntüleri kullanılacak.

GÖKTÜRK-2 uydusu, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın üzerinden yaklaşık 15 saatte bir geçecek ve görüntü elde edecek.