Gölcük davası Poyrazköy'e dahil oldu

Gölcük'te ele geçirilen belgelere ilişkin dava, Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat davasıyla birleştirildi.

Anadolu Ajansı 09.04.2012 - 22:00

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen Gölcük'te ele geçirilen belgelere ilişkin 5'i tutuklu 10 sanığın yargılandığı dava, aynı mahkemece görülen Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat davası dosyasıyla birleştirildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bu davayla Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin dava sanıklarının beyanlarının birbirini etkilemesi ve dava konusu olan olaylarla ilgili hukuki ve fiili irtibat bulunmasını göz önüne alarak davaların birleştirilmesine hükmetti.

Mahkemenin bu kararıyla, Gölcük'te ele geçirilen belgelere ilişkin davanın sanıkları bundan sonra 71 sanığın yargılandığı Poyrazköy'de bulunan mühimmat davası kapsamında yargılanacak.

Koramiral Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 5'i tutuklu 10 sanığın, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelere ilişkin yargılandığı davada, tutuklu sanıklar Erdinç Yıldız, Behçet Altıntaş, Kemalettin Yakar, Mehmet Cem Çağlar ve Hüseyin Hançer'in bu hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmada, savunma yapan bu davanın tutuksuz, ''Balyoz Planı'' davasının tutuklu sanıklarından Albay Ali Türkşer, Poyrazköy İncirtepe'de çıkan lav silahlarının henüz test edilmeden emniyetin neden ''kullanılabilir'' raporu verdiğini sordu.

Türkşer, ''Aynı yerden çıkan mermiler test edilirken neden lavlar test edilmedi? Çünkü test etseler görecekler ki hiçbiri ateşlemeyecek. Zaten raf ömrünün üstünden geçmiş 2 yıl. Elektrik düzenekli şey suyun içinden çıkınca ateşler mi? Ateşlemez. Neden test etmediniz? Yoksa ateşlememesinden mi korktunuz?'' diye konuştu.

Poyrazköy'de bulunan mühimmat davasının duruşmasında savunmasının sonunda mahkeme başkanının kendisine ''bize güvenin'' dediğini hatırlatan Türkşen, ''O gün size güvendiğimi söylemiştim. Avukat Celal Ülgen ise güvenmediğini söylemişti. Siz de, 'soruşturmanın genişletilmesini istiyorsanız taleplerinizi yazın verin' dediniz. 26 sayfa talep yazdık, Allah için birini kabul etmemişsiniz. Sözümü geri alıyorum ve artık ben de size güvenmiyorum'' dedi.

Savunma yapmasının ardından yazılı savunmasını mahkeme heyetine sunan Ali Türkşen, üye hakimlerden Mehmet Hamzaçebi'nin, ''savunmanızı imzalamamışsınız'' uyarısı üzerine de,''Savunmamı imzalamıyorum. Çünkü siz beni imzasız belgeler yüzünden yargılıyorsunuz. İster kabul edin ister etmeyin, imzalamıyorum'' dedi.

Tutuksuz sanıklar Astsubay İsmail Bak ve Astsubay Halil Cura'nın da savunma yapmasının ardından, sanık avukatları taleplerini dile getirmek için söz aldılar.

Taleplerin ardından davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bir kısım sanıkların avukatı Hüseyin Ersöz'ün dosyanın onaylı bir suretinin Askeri Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilmesi talebini, davanın görevli ve yetkili mahkemede görüldüğü gerekçesiyle reddetti.

Tutuklu sanıklar Erdinç Yıldız, Behçet Altıntaş, Kemalettin Yakar, Mehmet Cem Çağlar ve Hüseyin Hançer'in, suçların mahiyeti, deliller, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm delillerin henüz toplanılmaması, dava dosyalarının birleştirilmesi, sanıkların delillerle irtibatlandırılmasının henüz yapılmaması ve isnat edilen suçların CMK'nın 100/3. maddesinde sayılı katalog suçlardan olması gerekçesiyle bu hallerinin devamına hükmeden heyet, tutuksuz sanıklar İsmail Bak ve Halil Cura'nın duruşmalara gelme zorunluluğunun kaldırılmasına da karar verdi.

Bu dava dosyasının birleştiği Poyrazköy'de bulunan mühimmat davasının duruşması 30 Nisan ve 2 Mayıs 2012 tarihlerinde yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...