Göle 24 saat koruma

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, Eğirdir Gölü'nü korumak için oluşturulan Koruma Birliği'nin, 24 saat boyunca göl  çevresinde çalışacağını bildirdi.

14.04.2009 - 10:55

Göle 24 saat koruma

ISPARTA  - Vali Öner, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tatlı su kaynağı olarak ikinci büyük gölü olan Eğirdir Gölü'nün sadece Isparta ve Akdeniz Bölgesi için değil, Türkiye için de hayati bir unsur olduğunu söyledi.

Gölün kirlenmemesi için yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini alarak üst düzey bir çalışma planı hazırladıklarını belirten Öner, bu çerçevede Koruma Birliği oluşturduklarını kaydetti. Vali Öner, 13 kişiden oluşan ekibin özel eğitim aldığını bildirerek, şöyle konuştu:''Isparta Valiliği Mahalli Çevre Kurulu'nun kararıyla oluşturulan Göl Koruma Birliğinde, Eğridir Belediyesinden 5, İl Özel İdaresinden 3, Senirkent ve Uluborlu belediyelerinden ikişer, Sarıidris beldesinden de bir görevli yer alıyor. Birlik 24 saat boyunca Eğirdir Gölü'nde görev yapacak. İl Özel İdaresinin temin edeceği iki katı atık toplama aracıyla da göl çevresindeki atıklar düzenli olarak toplanacak.''


Doğayı korumanın şart olduğunu vurgulayan Öner, ''Aksi takdirde kaybeden biz oluruz. Doğayı iyi korumak gerekir. Eğirdir'i korumak boynumuzun borcudur'' dedi.

Gölü tehdit eden unsurlar bulunduğunu ifade eden Vali Öner, bunların içinde özellikle 178 adet kaçak yapının varlığına dikkati çekerek, şunları söyledi:''Eğirdir Gölü'nü korumak için tespit edilen 178 kaçak yapı mutlaka yıkılacak. Yıkım üç aşamada gerçekleştirilecek. Önce elektrikleri, sonra suları kesilecek. Son aşamada yıkım gerçekleştirilecek. Her türlü sonuçlarına katlanmaya hazırız. Suç bizim değil, yasaları hiçe sayanların.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...