Golfstrim'den türbinlerle elektrik sağlanacak

ABD'li bilim adamları inşaatını tamamlamak üzere oldukları bir dizi türbin vasıtasıyla Golfstrim'den elektrik sağlamayı planlıyor.

Haberler 31.08.2010 - 09:41

Golfstrim'den türbinlerle elektrik sağlanacak

Atlantik Okyanusu'ndaki Golfstrim akıntısı, güney yarımkürenin sıcak sularını İngiltere kıyılarına taşıyarak iklimini çok daha ılıman hale getirmesiyle bilinir.

Ama yakında Golfstrim bundan daha önemli bir şöhrete sahip olabilir.

Okyanusun derinlerinde bir nehir gibi akan su kütlesi, muazzam bir enerji deposu demek.

Niagara Şelaleleri'nden akan suyla kıyaslandığında yaklaşık 21 bin kat daha fazla enerji yüklü olan Golfstrim, tahminlere göre Florida eyaletinin elektrik ihtiyacının üçte birini karşılayabilecek potansiyele sahip.

Embry-Riddle Aeronautical University öğretim görevlisi Profesör Darris White, ''Golfstrim akıntısının hidrokinetik gücü 1 milyonu aşkın evin elektrik ihtiyacını görür.'' diyor.

Söylemesi kolay, fakat bunu başarabilmek için okyanusun 1200 metre derinliğinde akıntının enerjisini elektriğe dönüştürecek türbinleri yerleştirmek gerekiyor.

Ancak tek zorluk bu değil.

Golfstrim akıntısının hızlandığı ve güçlü aktığı seyir rotası mevsimden mevsime ve hava koşullarına göre değişebiliyor.

Dolayısıyla Golfstrim'den tam kapasite enerji sağlayabilmek için hareket kabiliyeti olan ve akıntıyı takip eden türbinler kurmak icap ediyor.

Profesör White, bu türbinlerin okyanus dibinde akıntıya göre yönlendirilişini nerede yiyecek varsa topluca oraya meyleden bir balık sürüsüne benzetiyor.

Prototipi önümüzdeki 18 ay içerisinde tamamlanacak olan türbinlere, suyun akış yönünü ve hızını saptayacak sensörler takılacak.

Aynı zamanda en son iletişim teknolojisi kullanılarak türbinlerin kendi aralarında akıntının yeri ve yönü hakkında 'birbirlerini bilgilendirmesi' planlanıyor.

Bu 'dizi türbinler', deniz dibinde belirli bir sahaya demirlemiş halde mi kalacak, yoksa seyyar bir mekanizmayla daha geniş bir bölgede hareket etmesi mi sağlanacak?

Bu konular hala karar aşamasında.


Sayfa Yükleniyor...