Hasan Ali Toptaş’ın “Gölgesizler” adlı ödüllü romanından uyarlanan adlı filmin çekimleri yaz aylarında Kırklareli Karadere köyü ve İstanbul Sarıyer’de tamamlandı. Ümit Ünal’ın yönetmenliğini yaptığı film bu yılın tek edebiyat uyarlaması.

Klasik başrollerin olmadığı, 22 önemli rolün bulunduğu filmde, kimi ana karakterlerin filmin yarısından sonra kaybolup, küçük yan rol gibi görünen kimi karakterlerin ise öykünün baş kahramanı olduğu öykü homojen rol dağılımıyla seyirciyi hikayenin içine alıyor. Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap, Altan Erkekli, Ahmet Mümtaz Taylan, Ahmet Özaslan, Aydemir Akbaş, İranlı oyuncu Taies Farzan, Onuryay Evrentan, Beyti Engin, Zeynep Kumral, Erdem Akakçe, Biğkem Karavus, Serkan Şenalp, Cem Özeren, Fuat Onan, Umut Karadağ, Selda Özer, Özay Fecht ve Yiğit Kuşbeygi gibi güçlü oyuncuların yer aldığı filmde Hakan Karahan da bekçi rolünü üstleniyor.

Köyün eski berberi Cıngıl Nuri yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Yeni berber onun dükkânını kiralar, işletmeye başlar. Muhtar, tuhaf kayıplarla uğraşıp durmaktadır. Köyün en güzel kızı, Güvercin, hiç bir iz bırakmadan kaybolmuştur. Durduk yerde Cıngıl Nuri çıkıp geliverir. O gelir ama bu kez yıllarca sabırla Nuri’nin yolunu bekleyen karısı kaybolur ortadan. Anlaşılmayan olaylar Muhtar ve köylülerin başlarını döndürür.

Köyde kaybolan insanlar ve köy halkının meseleleri, günümüz insanı ve yaşam koşullarıyla da paralellik gösteriyor.

Yönetmen: Ümit Ünal
Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap
Senaryo: Ümit Ünal
Tür: Dram
Dil: Türkçe
Web Sitesi: http://www.golgesizler.com

Candan Erçetin’den Beş Yıl Aradan Sonra İlk Şarkı
Temmuz 2004’te çıkan “Melek” albümünden sonra uzun bir sessizliğe gömülen Candan Erçetin, 2005 aralık ayında dinleyenleriyle paylaştığı, bilinen şarkıların Türkçe ve Yunanca yorumlarından oluşan “Aman Doktor” dan sonra ilk şarkısını bir film için yazdı. Erçetin, film için yazdığı “Ben Kimim” adlı şarkıyı yine kendi yorumladı.