NTV

Gölü lavantalar kurtaracak

Türkiye

Burdur Gölü'nün kurumasını önlemek için hazırlanan proje kapsamında üretilen lavantaların bir kısmı, su seviyesindeki azalmaya dikkat çekmek amacıyla göle bırakıldı.

BurdurGölü'nde su seviyesinde yaşanan azalmaya dikkat çekmek amacıyla göle lavanta bırakıldı.

Karakent köyü yakınlarında hayata geçirilen Burdur Lisinia Doğa Projesi kapsamında 240 dekarlık alana lavanta dikildi. Bir süre önce hasadına başlanan lavantaların bir kısmı, projede gönüllü çalışanlar tarafından Burdur Gölü'nde su seviyesinde yaşanan azalmaya dikkat çekmek amacıyla göle bırakıldı.

Proje sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, sulama gerektirmeyen bir bitki olduğu için gölün çevresine lavanta diktiklerini söyledi.

Çevresine su tüketmeyen bitkiler dikerek gölün ömrünü uzatmak istediklerini vurgulayan Sarıca, "İnsanlara gölün çevresinde lavanta ve gülden de para kazanmanın yollarını göstereceğiz. Bu şekilde gölün daha uzun süre yaşamasına katkı sağlayabilecekler" dedi.

Sarıca, Burdur Gölü'nün "artık kuruyorum" çığlıklarına ses vermek istediklerini dile getirdi.

Göldeki su seviyesinde son 1 yılda yaklaşık 1 metre azalma yaşandığına işaret eden Sarıca, şöyle konuştu:

"Bugün gölün yanında olduğumuzu göstermek istedik. İnsanların ileride susuz kalmalarını önlemek için lavanta projesini sonuna kadar sürdüreceğiz. Burdur Gölü havzasındaki herkes lavanta diksin ve göl bir an evvel kurtulsun. Lavanta sulama gerektirmeden yetişebilen, maddi değeri olan bir bitki. Zaman tükendi. Burdur Gölü çok hızlı bir şekilde yok olmaya doğru gidiyor. Lavanta ile gölün ömrünü uzatabiliriz."

Sarıca, lavantanın Burdur Gölü çevresine sıkça ekilen mısır ve yoncaya göre çok daha az su tükettiğini, bu nedenle yetiştirilmesinin önem taşıdığını anlattı.

Göl çevresinde lavanta üretiminin artırılmasının halkın faydasına olduğunu ifade eden Sarıca, "Göle akan suların başta büyükbaş hayvancılık olmak üzere kullanım alanlarının farklı alternatif bitkilere doğru kaydırılması, Burdur Gölü'nün suyunun çekilmesinin önlenmesi açısından önemli" dedi.

Sarıca, şimdiye kadar Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Projesi, Burdur Gölü Projesi, Gül Projesi, Doğa Okulu Projesi gibi pek çok projeyi hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi.