Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursutlan Nazarbayev ile görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye'ye ait yolcu uçağının 'sivil olmayan kargo' taşıdığı şüphesiyle Ankara'ya indirilmesine değindi.

Erdoğan, uçaktan çıkan malzemelerle ilgili "Gerek gönderilen yer, gerek gönderen yer hepsi belli" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:
''Uçak, yerel saat itibarıyla bildiğiniz gibi 17.10'da Esenboğa'ya inişe razı oldu. Bu inişi yaptıktan sonra da ilgili birimlerimiz devreye girdi.

Kendilerine terminal binalarımızda istirahat etme imkanı hazırlandı, tedbirler buna göre alındı. Fakat içeriden birkaç kişi çıktı, fakat bir grup çıkmadı. Daha sonra bu çıkanlar da tekrar uçağa döndü.

Kendilerine uçakta her türlü ihtiyaçları giderilmek suretiyle yemek vesaire içecek hepsi, muntazaman verildi. Bunun yanında içerde herhangi bir sağlık noktasında sıkıntı olur diye bu tür tedbirler zaten alınmıştı. Bununla ilgili olarak içeriye doktor falan gönderildi.

Dediler 'Böyle bir sıkıntı söz konusu değil' Ama biz her halükarda ne olur ne olmaz diye bu tedbiri elden bırakmadık. Zaten havaalanlarının bu konudaki mükemmeliyeti ortadadır. THY'nin bu konuda zaten sıkıntısı yok. Devlet Hava Meydanlarımızın da herhangi bir sıkıntısı yok.

Gerek gönderilen yer gerekse gönderen yer, bunların hepsi belli. Konuyla ilgili olarak da bu açıklamaları ilgili birimlerimize yaptık. Fakat ben burada özellikle bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Burası çünkü önem arz ediyor. O da şudur; yolcu uçaklarıyla her halükarda, asla bu tür savunma sanayine ait veyahut da silah, mühimmat, araç, gereç hiçbir malzeme taşınamaz. Bu uluslararası anlaşmaların gereğidir. Tabii hava sahamızdan böyle bir şeyin geçmesine yönelik de bu bilginin, bu tür bir iznin ve yolcu uçağıyla böyle bir şeyin yapılması zaten uluslararası uçuşlara da aykırıdır.

Hatta hatta ben biraz daha işi ileri götüreceğim. Yani toplu miktarda çakı bile götüremezsiniz, bu bile yasaktır. Ama burada maalesef bu yasak çiğnenmiştir. Rusya'dan bizim MKE'nin muadili olan bir kuruluştan Suriye Savunma Bakanlığı'na gönderilen, bunlar araç, gereç, mühimmattır. Şu anda bunların ilgili birimlerimizde incelemesi devam etmektedir.

Daha sonra gerekli olan açıklama, gerekli olduğu takdirde açıklanacaktır. Bütün bunlara el konulduktan sonra bunların hepsi tutanaklarla tespit edilmiştir. Uçak yolcularıyla beraber yaklaşık 9 saatlik bir Esenboğa'daki alıkonulmadan sonra tekrar kendi güzergahında yolcularıyla birlikte kendi yoluna devam etmiştir.''

İSTİHBARAT KAYNAĞINI VERMEDİ
İhbarın nereden geldiği noktasında ise Erdoğan ''İhbar noktasında takdir edersiniz ki bu tür kuruluşlar, neresi ihbar etti, bunlar açıklanmaz. Bunu da artık sizin anlayışınıza bırakıyorum'' ifadesini kullandı.

PUTİN'İN ZİYARETİYLE ALAKASI YOK
Erdoğan, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine Putin'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ertelenmesine de değindi.

Ziyaretin ertelenmesinin daha olay öncesi belirlendiğini kaydeden Erdoğan, "Sayın Putin'in Türkiye'ye yapacağı ziyaret bizim 4 gün önceki telefon görüşmesinde mutabık kaldığımız konudur. Tarih 3 Aralık olarak belirlenmiştir. Konuyla ilgili açıklama bugün Dışişleri Bakanlığı tarafından da yapılmıştır. Olayın bununla ilgisi yoktur. Birbirine karıştırmayalım" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, toplantının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile haftalık olağan görüşme için Çankaya Köşkü'ne geçti. Köşk'teki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.