Gönül: Terfi kararında imzamız yok

Generallerin açığa alınması kararında imzası olan isimlerden Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözkonusu askerlerin YAŞ’ta terfi ettirilmesine ilişkin kararda Başbakan ve kendisinin imzasının olmadığını söyledi.

NTV Haber 26.11.2010 - 09:52

Gönül: Terfi kararında imzamız yok

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya konuştu.

Milli Savunma Bakanı Gönül, Ağustos ayındaki YAŞ toplantılarında 3 general için "terfi eder" tespiti yapıldığını, ancak bu kararın alındığı toplantıya kendisinin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığını açıkladı.

Terfi ve tayinler için üçlü kararname gerektiğini hatırlatan Gönül, kendisi, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nca böyle bir kararname hazırlanmadığını belirtti.

Açığa alma sürecini de anlatan Gönül, kararı Genelkurmay Başkanlığı’na tebliğ ettiklerini, komutanlara tebligatı da Genelkurmay'ın yaptığını kaydetti.

Üç generalin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusuna da değinen Savunma Bakanı, "Mahkeme kararı çıkınca bakarız" demekle yetindi.

Vecdi Gönül, açığa alma kararıyla Köşk'teki 29 Ekim resepsiyonuna askerin katılmaması arasında bağlantı olmadığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...