Google, 2008’in en çok arananlarını duyurdu

Google, 2008 yılında her gün arama motoruna girilen milyonlarca sorguya dayanarak derlenen İnternet Zeitgeist’ini (Almanca’da zamanın ruhu anlamına gelen kelime) açıkladı.

Haberler 18.12.2008 - 23:41

Google, 2008’in en çok arananlarını duyurdu

Google’ın sürekli güncellediği Google Zeitgeist listesinin 2008 yılı sonuçları açıklandı. Listede en hızlı yükselişe geçenler kategorisinde birinci sırayı “Sarah Palin” aldı. İkinci sırada “Beijing 2008”, üçüncü sırada ise “Facebook login” sorgusu yer aldı.

2007 yılının Ağustos ayından beri Türkiye’ye yer verilmeyen listenin yer aldığı sitedeki verilere göre, 2008 yılında dünya çapında yapılan sorgularda en hızlı yükselişi sırasıyla “Sarah Palin”, “Beijing 2008”, “Facebook login”, “tuenti”, “Heath Ledger”, “Obama”, “Nasza Klasa”, “wer kennt wen”, “Euro 2008” ve “Jonas Brothers” sorguları elde etti.

Google, Zeitgeist 2008 sonuçlarıyla birlikte yayınevleriyle işbirliği yaparak hizmete sunduğu internet kütüphanesine magazin dergileri de eklediğini bildirdi.

Google’ın yaptığı açıklamada, ABD’de yayımlanan magazin dergilerinin milyonlarca sayfasının dijital ortama aktarılmaya başlandığı belirtilerek, şimdilik spor dergileri Men’s Health, Baseball Digest ve Runner’s World’ün bir milyondan fazla sayfasının sayısal hale getirildiği, yakında başka birçok derginin de internet kütüphanesine ekleneceği kaydedildi.

Taranarak renkli bir biçimde dijital ortama aktarılan bu dergilere, online kütüphane ”Google Book Search” üzerinden ulaşılabileceği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...