Google+ artık yüzünüzü unutmayacak

Google+ yüz modelinizi çıkartacak ve arkadaşlarınızın fotoğraflarında yer alıp yer almadığınızı inceleyecek.

Google+ artık yüzünüzü unutmayacak

Google'ın ayağa kaldırmak için sürekli elden geçirdiği sosyal ağ Google+ şimdi de 'yüz tanıma' özelliğine kavuşuyor. Firma açıklamasına göre Google+ sayfalarına yerleştirilen fotoğraflarda görülen insanları teşhis edebilen hizmet önümüzdeki günlerde devreye sokulacak.

Facebook'un benzer bir uygulama sebebiyle veri koruma görevlileri ile başının dertte olduğunu bilen Google önlemini de almış. Google'ın bilgi koruma görevlisi Peter Fleischer, "Find my face" adı verdikleri uygulamanın Facebook'takinden farklılıklar gösterdiğini belirtiyor.

Google+ üyeleri bu uygulamayı kabul ederse sistem onun yüzünün modelini çıkartıyor. Ardından profili çıkartılan kişi, bağlantıda olduğu arkadaşlarının fotoğraflarında görünüyor mu diye inceleniyor. Üyenin yer aldığı fotoğraflar bulunarak kullanıcıya, bu fotoğrafların ismiyle etiketlenmesini isteyip istemediği soruluyor.

Peter Fleischer, yalnızca arkadaşlar listesindeki kişilere bu teklifin sunulduğunu vurguluyor. Google+ üyesi istediği zaman uygulamadan vazgeçebiliyor. Ancak arkadaşlarının etiketlendiği fotoğrafları görmeye devam ediyor.

Google ile Facebook'un Almanya'daki merkezi Hamburg'da. İki sosyal medyayı da Hamburg'un "kişisel verileri koruma sorumlusu" Johannes Caspar inceliyor. Johannes Caspar, Google+'ın yeni uygulamasının, biyometrik verilerin kişilere sorulmadan kaydedilmemesi prensibine dayandığını belirtiyor.

Johannes Caspar henüz incelemelerini tamamlamasa da Google'ın vaatlerini olumlu buluyor. Facebook'u ise eleştiriyor. Johannes Caspar Facebook'un yüz tanıma uygulamasını Avrupa'da kullanıcılarını bilgilendirmeden ve onaylarını almadan keyfi uyguladığını söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...