Google hakkında ortaya atılan son iddia, şirketi zor durumda bırakabilir. SEO Book'un raporunda, Google'ın reklamcılık firması Unruly'nin blog yazarlarına sponsor olduğu ve "Chrome'un küçük işletmeler için ne kadar faydalı olduğu" hakkında, Google tanıtıcı videolarla süslenen bol bol yazı yazmaları için para ödediği yani bir nevi "teşvik primi" verdiği söyleniyor.

Google'ın bloglara sponsor olması belki anlaşılabilir ancak yazarların yazılarında Chrome'un indirme sitesine verdiği linklerin, sponsorluk sonucunda verildiğini anlamamız için "nofollow" olmaları gerekiyor oysa bazı linklerin nofollow olmadığı ortaya çıkmış.

KENDİNİ CEZALANDIRDI
Bu durumun yazarların hatasından kaynaklanabileceği de düşünülüyor ama Google sorunu şimdiden kendini cezalandırarak çözme yoluna gitti.

İnternet devi, Chrome indirme sayfasının PageRank'ini, dün itibarı ile 0'a indirdi ve 60 gün boyunca düşük tutacağı sözünü verdi.

NOFOLLOW NEDİR?
Nofollow, kullanıcı etkileşimli web sitelerindeki spamları engellemek için Google tarafından 2005'in başlarında geliştirilmiş bir etiket içi değişkendir. Nofollow ile bir siteye link verirseniz o linki Google görmez. Bir başka deyişle link yerine koymaz. Bu şekilde verilen linkler PageRank değerini etkilemez.