Gmail ve diğer Google servislerini kullanan abonelerin adres defterindeki e-postalar, Facebook gibi diğer firmaların servislerine otomatik olarak aktarılamayacak.

İlişkili Haberler


İletişim platformları arasında adres defteri gibi iletişim bilgilerinin aktarımını her zaman desteklediğini açıklayan Google, Facebook gibi bazı firmaların bundan tek taraflı olarak yarar sağladığını ancak karşılığını vermediğini belirtti.

Bugüne kadar açık olan bu özellik sayesinde, Facebook’a abone olan kişi site üzerinden Google Contacts API'ye (uygulama) bağlanarak Google’daki kontaklarını Facebook'a veya diğer sosyal ağlara taşıyabiliyor, böylece adres defterindeki arkadaşlarının Facebook profillerini kolayca ‘arkadaş’ olarak ekleyebiliyordu.

Yeni medya iletişiminde çok önemli gereçlerden biri olan sistem, hemen hemen tüm sosyal ağ ve iletişim platformunda bulunuyor, kişilerin pek çok ağı eşgüdümlü olarak kullanmasını ve kişisel iletişim ağını genişleterek işlemlerini hızlandırmasını sağlıyor.

Facebook, bu sistemden en çok yararlanan sitelerden. Abone olanların kullandıkları e-posta ve iletişim kontakt dosyalarını içeriye aktarmasına izin veren Facebook böylece çok sayıda yeni abone kazanıyor. Ancak firma, kendi abonelerinin site içinde oluşturdukları arkadaş listelerine ait e-posta ve diğer bilgilerin, başka firmaların servisleri tarafından ‘import’ edilmesine izin vermiyor.

Konuyu bir süredir Facebook’la tartışan Google, muhatabından tatmin edici bir yanıt alamadığı için sonunda bu yasağı getirmeye karar verdi. Firmadan yapılan açıklamada, kullanıcı adres defteri ve bilgilerinin başka ağlarla bağlantılandırılmasını her zaman desteklediklerini, ancak Facebook gibi firmaların bunu tek yönlü uyguladığı belirtildi.

Google, Facebook dahil, bağlantılandırma ayarlarını çift yönlü hale getirmeyen firmaların Google servislerinden veri çekmesine artık izin verilmeyeceğini açıkladı.