Askerden çavuş rütbesiyle terhis olan Fiore, bir akıllı telefonun yardımıyla binlerce çocuğa yardım eli uzattı. Gelişmekte olan ülkelerde yüzlerine estetik ameliyat yapılması gereken çocuklara yardım eden Uluslararası Çocuk Cerrahisi Derneği için para toplamaya karar veren Fiore, dokuz ülkeyi gezerek bağış topladı.

“Gülümseme Yolu” adı verdiği yolculuğunda Brunei, Çin, Laos Malezya, Filipinler, Singapur, Tayvan, Tayland ve Vietnam’ı geride bırakan Fiore, 408 günde 65 bin dolar topladı. Fiore’nin yolculuğu Ekim 2011’de başladı ve Pazartesi günü sona erdi.

Mashable sitesinin haber yaptığı Fiore, uzun yürüyüşünü nasıl gerçekleştirdiği hakkında hazırladığı kısa videoyu YouTube’a koydu. Akıllı telefonun Google Haritalar kullanarak bir yılı aşkın boyunca kendi yolunu çizen ABD’li, akıllı telefonunun yanında en önemli iki donanımının sağlam botları ve 10 kiloluk yeleği olduğunu belirtti.

“TEKNOLOJİ OLMADAN MÜMKÜN DEĞİL”
Fiore, Google Haritalar kullanarak 8 bin kilometrelik yolu boyunca en kolay ve kısa yolları bulduğunu, kırsal alandaki köylerde ve çamurlu yollarda bile zorlanmadığını ifade etti.

Fiore, “Google Haritalar yolumu çizmemde önemli rol oynadı. Yönlendirmeler doğru ve oldukça kullanışlıydı. Her gün en az 30 km yürüdüğünüzü varsayarsanız, en kısa yolu bulmanız çok önemli... Trafik yönlendirmeleri veya gerçek bir harita ile bu kadarını mümkün değil yapamazdım” dedi.

Fiore, Google Haritalar dışında yön bulmasını sağlayacak diğer uygulamaları ve çeviri uygulamalarından da yararlandığını ifade etti.