'Google Imagery' tanıtıldı

Google piyasa lideri olarak yerini sağlama almak adına yeni harita teknolojilerini tanıttı.

Haberler 07.06.2012 - 17:01

'Google Imagery' tanıtıldı

Arama motoru Google'ın harita hizmetleri yaklaşık bir milyar kişi tarafından kullanılıyor olsa da şirket Apple'ın kendi harita teknolojisini kullanmaya başlayabileceğine dair haberler nedeniyle endişeli.

Apple'ın kendi harita teknolojisini piyasaya sürerek akıllı telefonlarda ve tabletlerde bu yeni sistemin kullanılmasını sağlayabileceği konuşuluyor.

Piyasa liderliğini kaybedebileceklerine dair çıkan dedikodulara cevap vermek isteyen Google yetkilileri Çarşamba günü San Francisco'da yeni harita teknolojilerini basına tanıttı.

Google'ın haritalara getirdiği yeniliklerden biri Google Earth'e eklenen 3D özelliği oldu. Ayrıca Android işletim sistemiyle çalışan telefonların bundan böyle internete bağlı olmasalar da Google haritalarına ulaşabilecekleri açıklandı.

Google Haritalar'ın Genel Müdür Yardımcısı Brian McClendon ''Bizim hizmetlerimiz sadece evinizin yolunu bulmanızı sağlamaktan çok daha fazlasını yapıyor'' dedi.

''KİŞİSEL HELİKOPTER''
Google Imagery adlı yeni 3D görüntüleme teknolojisi sayesinde havadan çekilmiş fotoğraflar sayesinde mekanların modelleri oluşturuluyor. Bunu yapmak için Google bir grup uçağı görevlendirmiş.

Sonuçta elde edilen fotoğraflar sayesinde artık şehirlerin üç boyutlu görüntülerine istenilen her açıdan ve her yakınlıktan bakmak mümkün. Bu yeni teknolojiyle binaların zemin katları ve yan duvarları bile tüm netliğiyle görülebiliyor.

Google Haritalar'ın Program Müdürü Peter Birch ''Burda sihir yaratmaya çalışıyoruz'' dedi.

Birch'e göre yeni Google görüntüleme teknolojileri her kullanıcıya ''Superman'' kanatları kazanma şansı veriyor.

Birch ''Bu neredeyse kendi özel helikopterinizle şehrin üzerinde dolanmak gibi'' dedi.

Yeni Google harita teknolojisi bir iki hafta içinde hem Apple hem de Android işletim sistemleri ile çalışan ürünlerde kullanılmaya başlayacak.

Birch Apple'ın kendi harita aplikasyonunu yaratması durumunda Google'ın tepkisinin ne olacağı konusunda ise yorum yapmak istemiyor ve ''Dedikodular üzerine konuşmuyorum. Apple şu anda çok iyi bir ortağımız'' diyor.

Birch sözlerine ''Daha şimdiden Apple için mükemmel uygulamalar yarattık. Google Earth en popülerlerinden biri ve 2008'den beri Apple ürünlerinde kullanılıyor'' dedi.

Google bu 3D görüntüleme sistemini evdeki bilgisayarlara da bu yılın sonuna kadar ulaştırmayı planlıyor.

Kaliforniya merkezli şirket bu yılın sonuna kadar 300 milyon kişinin yaşadıkları bölgeye bu teknolojiyi kullanarak bakma şansını elde edeceğini düşünüyor.

İlk hangi şehirlerin uygulamaya dahil edileceği açıklanmadı ancak Birch'e göre hem ABD'nin büyük şehirleri kadar diğer dünya metropolleri de uygulamamının açılışında görüntülenebilir olacak.

'PLATFORM SAVAŞI'
Eğer Apple bu yıl Google'ın harita hizmetlerini telefonlarından çıkarmaya karar verirse bu Google için gerçekten önemli bir darbe olur.

Search Engine Land editörlerinden Greg Sterling ''Bu Google için negatif bir durum olur ancak kazançlarını çok da sarsmaz. Belki de o kadar iyi harita uygulamaları üretirler ki insanlar Apple'ın telefonlara koyduklarını kullanmak yerine iTunes'a gidip Google'ın ürettiği haritaları satın alırlar. Tabii Apple isterse Google haritalarının telefonlarda hiç çalışmamasını da sağlayabilir'' dedi.

Haritalama uzmanı ve Waze'in Genel Müdür Yardımcısı Di-Ann Eisnor ''Bu bir platform savaşı'' diyor.

Ancak savaş sadece Apple işletim sistemi iOs ile Android arasında değil.

Microsoft'da desteklediği OpenStreetMap teknolojisi ile savaşa dahil oldu.

Bu teknoloji daha şimdiden Foursquare ve Wikipedia Mobile gibi devler tarafından kullanılıyor.

Eisnor'a göre OpenStreetMap 600 bin kullanıcısıyla çoktan Google Haritalar'a makul bir alternatif konumuna ulaştı.

Sayfa Yükleniyor...