Uzun süredir piyasaya çıkması beklenen ve akıllı telefon pazarında büyük ilgi göreceği tahmin edilen Nexus One, üreticisi Google tarafından piyasaya sürüldü.

İlişkili Haberler


Dünyanın en büyük arama motoru aracılığıyla yaklaşık 20 milyar dolarlık bir reklam gelirine sahip firma, hızla mobil gereçlere kayan internet kullanımında reklam gösterim kontrolünü, Nexus One telefon ve Android işletim sistemi vasıtasıyla muhafaza etme amacında.

ABD’de T-Mobil şirketiyle aylık 80 dolar ödemeli iki yıllık yeni anlaşma imzalayan müşterilerin 179 dolara satın alabileceği telefonu diğer taşıyıcılarda kullanmak isteyenler 529 dolara satın alabilecek. Satış ise sadece Google'ın ilgili web sitesinden gerçekleştiriliyor.

Verizon şirketinin de yakında müşterilerine sunması beklenen telefon, teknik özellikleri nedeniyle Apple şirketinin satış rekorları kıran iPhone’nuna rakip olarak görülüyor.

Nexus One'ın 3.7 inçlik OLED ekranı, 854x480 piksel çözünürlüğe sahip. Dokunmatik ekranlı akıllı telefon üretiminde dünyanın en becerikli firmaları arasında yer alan Tayvanlı HTC'nin ürettiği Nexus One, 1GHz hızında Snapdragon işlemciye sahip.

Cihazın 5 mp kamerasında, iPhone'dan farklı olarak, bol ayar seçeneği ve flaş bulunuyor. Sadece 130 gram ağırlığında olan cihaz, HSDPA, WLAN, Bluetooth kablosuz bağlantı özelliklerine, pusula ve GPS modüllerine, ses tanıma ve sesle komut alma becerisine sahip.

İşletim sistemi ve grafikleri tamamen Google tarafından hazırlanan telefon, bugüne kadar 30 milyon satan iPhone'a ciddi rakip olarak görülüyor. Ayrıca, hızla mobil ekranlara kayan internet reklamlarındaki kontrolünü yitirmek istemeyen Google, Nexus One ve Android işletim sistemi yoluyla pazardaki kontrolünü yitirmeme çabasında.

Google'ın geliştirdiği Android işletim sistemi, Nexus One'dan çok önce, Samsung, Motorola, Sony ERicsson gibi dev markaların bazı modellerinde kullanılmaya başlamıştı.

Akıllı telefon pazarı, Androidli Nexus One ile iPhone'un mücadelesine sahne olacak.
Akıllı telefon pazarı, Androidli Nexus One ile iPhone'un mücadelesine sahne olacak.