Google, Nexus'la bir kez daha

Geçtiğimiz yıl çıkardığı Nexus One akıllı telefonla istediği başarıyı yakalayamayan Google, Nexus S ile yine şansını deniyor.

Google, Nexus'la bir kez daha

Amerikan teknoloji devi Google, kendi markası olan ve kendi işletim sistemi Android 2.3 (Gingerbread) sürümüyle çalışan Nexus S adlı cep telefonunu 10 gün içinde piyasaya çıkaracağını açıkladı.

Google'dan yapılan açıklamada, ilk cep telefonu Nexus One'ın piyasaya çıkmasından yaklaşık bir yıl sonra satışa çıkacak Nexus S'in Google'ın mobil telefonlar için tüm hizmetlerine doğrudan ulaşma ve Android'in tüm yeniliklerine sahip olduğu belirtildi.

Samsung tarafından üretilen yeni cihazın T-Mobile tarafından 199 dolar fiyatla ve iki yıl anlaşmayla satılması, böylece piyasanın en düşük fiyatlı akıllı telefonu olması bekleniyor. Cihazın kullandığı yeni Android 2.3 işletim sistemi de önce sürümlere kıyasla oldukça hızlı bulundu.

Cihazdaki 4 inç boyundaki Amoled ekran, hafif kavisli bir yüzeye sahip. 1GHz hızında işlemci taşıyan cihazda 16GB dahili depolama alanı, ön yüzde 0.3 arka yüzde 5 mp kamera bulunuyor. Yeni telefon ABD'de 16 Aralık, İngiltere'de de 20 Aralıkta satışa çıkacak.

Bu arada Google, bazıları ücretsiz 3 milyondan fazla dijital kitabın bulunduğu 'google.books.com' sitesiyle online kitap pazarına giriş yaptı.

Şimdilik sadece ABD'de kullanılabilecek hizmeti başlatan Google, böylece pazara şu anda egemen olan internet mağazası Amazon'un online kitabevi ve aynı ismi taşıyan cihazı Kindle'in yanı sıra yılın başında iBooks uygulamasını başlatan Apple ile rekabete girişmiş olacak.

Google'ın dünyanın en büyük e-kitabevi olduğunu söylediği sayısal kitaplar, internet üzerinden tüm bilgisayarlara veya Google'ın Android sistemi ya da Apple'ın iPhone veya iPad cihazlarına uygulamalar sayesinde indirilebilecek.

Google'ın dijital kitaplarına, pazarın egemeni Amazon'un Kindle'ı hariç bu programla uyumlu birçok elektronik kitap okuma cihazıyla da ulaşılabilecek.

ABD'nin Alibris ve Amerikan Kitabevleri Birliği'nin (American Booksellers Association) de ortakları arasında bulunduğu online kitabevinin gelecek yıl uluslararası lansmanının yapılması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...