Google-Oracle kavgası son bulmuyor

Google ile Oracle arasındaki Java yazılımı üzerinde yaşanan altı haftalık ‘destansı’ dava geride kalmış olsa da, iki şirketin arasındaki kavga sona ermiyor.

Haberler 08.07.2012 - 15:15

Google-Oracle kavgası son bulmuyor

Oracle, Google’ın Android işletim sisteminde Java kodlarının izinsiz olarak kullanıldığını öne sürmüştü. Paten ve telif hakkı ihlaline yönelik tüm suçlamalardan aklanan Google, altı hafta süren davanın 4 milyon dolarlık faturasının Oracle tarafından ödenmesini istiyor.

Google’ın avukatı Robert Van Nest, Cuma günü San Francisco federal mahkemesine başvurarak, “dava sürecinde yaptıkları yasal harcamaların karşılanması gerektiğini çünkü yargıç ve jürinin neredeyse her konuda Google’ı haklı bulduğunu” belirtti.

Google’ın, 2.9 milyon doları belgelerin kopyalanması ve düzenlenmeleri için harcadığı öğrenildi. Şirketin mahkemeye yaptığı başvuruyla sunulan bilgilerde, dava sürecinde tam 97 milyon belgeyle uğraşıldığı belirtildi.

Java yazılımının üretcisi Sun Microsystem’i satın aldıkran sonra, 2010 yılında Google’a dava açan Oracle, Android işletim sisteminin hazırlanmasında Java’nın patentlerinin ihlal edildiğini ve 37 uygulama programlama arayüzüne (API) ait kodun çalınmdığını öne sürmüştü. Şirket, her iki suçlamada haklı bulunmazken, bir milyar dolar tazminat hayali de suya düşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...