Google PC ne zaman çıkıyor?

İletişim devi Google'ın yeni işletim sistemini kendi markasını taşıyan bir dizüstü bilgisayarla piyasaya çıkaracağı söyleniyor.

03.11.2010 - 11:37

Google PC ne zaman çıkıyor?

Sanal alemde ve ilintili yazılım pazarında el atmadık yer bırakmayan iletişim lideri Google, bu kez donanım pazarına girme hazırlığında. Yakın geçmişte Nexus One akıllı telefonla başarısız bir deney yapan firmanın yıl sonuna kadar Chrome işletim sistemiyle çalışacak bir laptop piyasaya süreceği söyleniyor.

DigiTimes internet sitesinde yer alan habere göre, Google'ın 2 yıldır üzerinde çalıştığı Chrome işletim sistemi, bu yıl sonuna kadar piyasaya sürülecek. Google bu lansmanı büyük ihtimalle önce kendi markasını taşıyan bir laptopla yapacak.

Haberde 'Google PC'nin donanımının Tayvanlı bilgisayar ve donanım üreticisi Inventec tarafından yapılacağı, içindeki tüm temel yazılımların da Google tarafından yükleneceği belirtiliyor. Hafif ve küçük ekranlı olması beklenen dizüstü bilgisayarda enerji tasarruflu ARM işlemci kullanılacağı da diğer bilinenler arasında.

Google PC ile piyasaya çıkacak Chrome işletim sistemi, daha sonra HP ve Acer modelleriyle kullanıcıya sunulacak.

Akıllı telefon işletim sistemi pazarında Android ile kaptığı payı kendi markası olan Nexus One akıllı telefon ile artırmayı deneyen Google, bir süre sonra projeyi 'başarısızlıkla sonuçlanan bir deney' olarak nitelendirip durdurmuştu.

Ancak laptop ve masaüstü bilgisayarlardaki internet deneyiminde oldukça üstün konumda bulunan firmanın orta fiyat kategorisindeki bir dizüstü markasıyla, lider olmasa da, önemli başarı elde etmesi mümkün görünüyor.

Firma, tablet bilgisayar piyasasına da Android işletim sistemiyle giriş yapmış bulunuyor ve, yine dedikodulara göre, kendi markasını taşıyan bir tablet PC modelinin hazırlıklarını sürdürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...