Google sekizinci robot firmasını satın aldı

Google, robot projeleri için satın aldığı şirket sayısını sekize çıkardı.

Haberler 17.12.2013 - 17:01

Google sekizinci robot firmasını satın aldı

Bir zamanlar ‘arama motoru devi’ olarak tanımladığımız, daha sonra yazılım ve donanım alanındaki atılımlarıyla ‘teknoloji devi’ olarak bahsetmeye başladığımız Google, hızla bir ‘robot devine’ dönüşmek üzere.

Google, android biriminin eski şefi Andy Rubin’in başına geçtiği robot projesi için sekizinci ve en önemli satın alımını gerçekleştirdi. New York Times’ın (NYT) duyurduğu ve ödenen miktarın gizli tutulduğu anlaşmada, Google, Pentagon için ürettiği askeri robotlarla adını duyuran Boston Dynamics’i bünyesine kattı.

Savaş alanlarında büyük müktarda yük taşımak için tasarlanan BigDog’u 2008’de sunan, ardından WildCat gibi yeni robotlar geliştirmeye devam eden Boston Dynamics, benzinle çalışan, atlama, sıçrama gibi kabiliyetlere sahip robotlarla bu alanda dikkat çeken bir firma haline geldi.

BigDog. BigDog.

NYT’nin haberine göre, Google, Pentagon’un özel Ar-Ge firması DARPA’nın büyük yatırımlarda bulunduğu Boston Dynamics’in askeri projelerine devam etmesine izin verecek.

Sürücüsüz otomobil gibi projeleriyle yapay zeka ve donanım alanında kendini giderek geliştiren Google’ın, üreteceği robotlarla ilk olarak kendi fabrikaları ve ABD sanayisindeki üretime katkıda bulunması bekleniyor.

PCMag sitesinin verdiği bilgiye göre Google’ın şu an sahibi olduğu sekiz robot firması şunlar:

-Boston Dynamics

-Bot & Dolly

-Autofuss

-Holomni

-Redwood Robotics

-Meka Robotics

-Schaft

-Industrial Perception

Sayfa Yükleniyor...