Uzun süredir mahremiyet ihlali suçlamalarına maruz kalan Google’ın tahmine edilenden çok daha fazla özel bilgiyi ‘yanlışlıkla’ topladığı ortaya çıktı. Google Haritalar’da bazı sokak ve bölgelerin fotoğraflarını Street View servisiyle kullanıcıya gösteren Google, bunun için hazırlanan araçların sokak sokak kayıt yaparken Wi-Fi ağlarına bağlı bazı bilgisayarlardan e-posta adresleriyle şifreleri de kaydettiğini açıkladı.

İlişkili Haberler


‘Yaptıkları hata için dehşete düştüklerini’ açıklayan Genel Müdür Yardımcısı Alan Eustace, bu verilerin en kısa zamanda silineceğini ve herkesten özür dilediklerini açıkladı. Street View teknolojilerini ve süreçlerini yeniden gözden geçireceklerini söyleyen Google yöneticisi, kullanıcıların güvenini yeniden kazanacaklarını belirtti.

Ancak Eustace’ın sözleri, İngiltere ve Almanya’da Google’a yönelik soruşturmaların derinleştirilmesine engel olamadı. İngiliz iç istihbarat teşkilatı Scotland Yard Google Street View ile ilgili teknik incelemeyi sürdürürken, İçişleri Bakanlığı da daha önce yürütülen soruşturmayı yineleme kararı aldı.

Google'ın 360 derecelik fotoğraf çekebilen özel kameralarla donattığı otomobilleri sokaklarda gezdirerek kaydettiği fotoğraflarla sağladığı servis, haliyle sokakta dolaşmakta olan insanları da görüntülüyor. Ayrıca bu araçlardaki sistemin, şifresiz wi-fi ağlarına bağlanarak kişilerin bilgisayarlarındaki e-posta adreslerini, şifreleri ve web sitelerini de kaydettiği belirtiliyor.

Google’ıun bu ağır mahremiyet ihlaline yönelik olarak ABD’de 30 eyalette, Avrupa’da 12 ülkede ve AB komisyonlarında, ayrıca dünyadaki diğer pek çok ülkede ciddi teknik ve hukuki incelemeler başlatılmış durumda. Hatta pek çok sivil toplum kuruluşu, Google’ı ‘casusluk’ yapmakla bile suçluyor.