Street View uygulaması için sokak sokak dolaşıp fotoğraf ve koordinat toplayan Google araçlarının, şifre konmayan kablosuz ağlar üzerinden kişisel bilgileri de kaydetmesi yasal soruşturmalara konu olmaya devam ediyor.

Firma AB ve ABD’de ‘yanlışlıkla’ topladığı bilgileri iade edeceğini bildirse de henüz bu gerçekleşmedi. Son olarak Avustralya polisi de firmanın uygulaması hakkında soruşturma açtı.

Ülkenin mahremiyet haklarını ihlal ettiği iddiasıyla başlatılan soruşturmada sadece toplanan dijital veriler değil, çekilen fotoğraflar da araştırma konusu. Başsavcı Robert McClelland, halktan çok sayıda şikayet aldıklarını söyleyerek soruşturmayı başlattığını duyurdu.

Google araçları tarafından 30 ülkede gerçekleştirilen kayıtlarda, insanların kendilerinin veya sahip oldukları ev ya da araçların görüntülerinin izinsiz çekilip Street View!da yayımlanması büyük tepki topluyor. Google, geçen ay yapılan açıklamada, son üç yıldır ‘farkında olunmadan’ gerçekleşen bu mahremiyet ihlalini kabullenerek özür dilemişti.