‘Google’a saldıran Çin hükümetiydi’

WikiLeaks belgelerinde, Google'a yönelik kapsamlı siber saldırılardan Çin hükümetinin doğrudan sorumlu olduğunu iddia eden ifadeler var.

06.12.2010 - 10:19

‘Google’a saldıran Çin hükümetiydi’

Bu yılın başlarında Google arama motoru ve Gmail e-posta servisine yönelik toplu saldırıları ‘Çin yetkilileri’ yönetmiş. WikiLeaks’in açıkladığı diplomatik belgelerden birinde, Google’a yönelik siber saldırıların ‘yüzde 100 siyasi’ olduğu iddia ediliyor.

Belgedeki ifadelere göre bir Çin politbüro üyesi ismini Google’da arattığında hakkında eleştirel yazılara rastlıyor ve buna çok öfkeleniyor. Bir başka belgede ise Pekin’in yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılan Google Haritalar servisinden ‘son derece rahatsız’ olduğu belirtiliyor.

ABD diplomatik belgesinde “güvenilir bir kaynağa dayanılarak” verilen bilgide, Çin hükümeti içindeki bazı yetkililerin, talimat üzerine Google’a yönelik siber-saldırıları koordine ettikleri öne sürülüyor. Kaynağın isminin siyahla kapatıldığı belgeye göre, resmi görevlilerce başlatılan saldırı tamamen siyasi amaçlı, ve Baidu gibi yerli arama motorları karşısında Google’ı ticareten zayıflatmayı hedefleyen bir ‘ticari sabotaj’değil.

Google, geçen yılın sonlarında başlayıp bu yılın başlarında hız kazanan saldırılar sonucunda Çin’deki arama motorunu kapayıp gelen ziyaretçileri Hong Kong sayfasına yönlendirmeye karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...