New York Times gazetesi, bilişim devi Google ile insan hakları eylemcilerini hedefleyen başka şirketlere yönelik siber saldırıların, Çin'deki iki okuldan düzenlendiğini, okullardan birinin Çin ordusu ile bağlantılı olduğunu bildirdi.

İlişkili Haberler


Gazete, soruşturmayı yürüten ve isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklara dayanarak verdiği haberinde, saldırılardan birinin bilgisayar bölümüyle meşhur Şangay Jiatong Üniversitesi, diğerinin de ordu için bilgisayar uzmanı yetiştiren Lanxiang adlı profesyonel bir kuruluştan geldiğinin belirlendiğini yazdı.

İnternetteki en büyük arama motoru Google, 12 Ocakta yaptığı açıklamada, Aralık ayında Çin kaynaklı ve büyük çaplı bilişim saldırılarının Çinli insan hakları eylemcilerini hedeflediğini ve en az 20 başka şirketi daha etkilediğini belirtmişti. Çin-ABD ilişkilerini olumsuz etkileyen olay Google'ı Çin'deki faaliyetlerini durdurma seçeneğini düşünmeye zorlamıştı.

Saldırılarda, Google'ın kod kaynakları ile dünyadaki Çinli insan hakları eylemcilerinin Gmail elektronik posta hesapları hedef alınmıştı.

New York Times, saldırılarda ayrıca ticari sırlar ve bilgisayar kodlarının çalınmaya, insan hakları eylemcilerinin hesaplarının ele geçirilmeye çalışıldığını belirtti.