Google'dan cesur karar

Arama motoru Google, Çin'deki kullanıcıların sözcük aramalarına sansür uygulamama kararı aldı. Çin'in ilk tepkisi oldukça sert!

Haberler 23.03.2010 - 00:12

Google'dan cesur karar

Arama motoru Google, Çin'den çekilmekten vazgeçti. Firma buna karşın, Çin'deki faaliyetlerini daraltma, bu ülkeden giriş yapanları, Hong Kong'taki sansürsüz sunuculara yönlendirme kararı aldı. Çin yönetimi Google'ın kararını sert dille eleştirerek "Firma, Çin'e verdiği yazılı sözü tutmamıştır" dedi.


Google'un Çin'de sansürlenmemesi konusunda Çin hükümetiyle yapılan görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanınca, firma, bu ülkeye karşı önlemlerini açıkladı.

Google'un internet üzerinden yayımlanan açıklamasında, Çin'deki araştırma ve geliştirme faaliyetlerini devam ettireceği, bu ülkedeki pazarlama faaliyetlerini koruyacağı, ancak arama motoru işlemlerinin Hong Kong merkezli Google'a yönlendirileceği ifade edildi.

Başka deyişle "Google.cn" adresine girerek Çin'den arama yapanlar, Hong Kong merkezli ve sansürsüz "google.com.hk" adresine yönlendirilecek.

Firmanın Kurumsal Geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı David Dummond, "Umarım Çin yönetimi kararımıza saygı duyar. Şunu da çok iyi biliyoruz ki istedikleri zaman Çin'den Hong Kong'a çıkışları bloke edebilirler" dedi.

Dummond, Hong Kong'daki sunucuları güçlendirme çalışmalarına başladıklarını, ancak engellenme olmadığı takdirde Çin'den gelen arama işlemlerinde yoğunluk nedeniyle bir süre yavaşlama olabileceğini söyledi.

Dummond ayrıca, Çin'den yapılan aramaları filtrlememe kararının tamamen ABD'deki merkez ofis tarafından alındığını, Çin'de görevli Google personelinin sorumlu tutulmaması gerektiğini de vurguladı.

PEKİN YÖNETİMİ TEPKİLİ
Google'ın kararına karşı Çin yönetminin ilk tepkisi sert oldu. Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi'nden yapılan açıklamada, Google'ın Çin yasalarına uyma konusundaki yazılı sözünü bozduğu ve ticareti siyasete alet ettiği suçlamasında bulunuldu.

Ofisin açıklamasında Google'ın kararının çok yanlışi getirdiği suçlamaların da mesnetsiz ve mantıksız olduğu belirtildi.

Google'un Çin'deki faaliyetlerini kısıtlama ve arama motoruna Çin'den girmek isteyenleri Hong Kong sitesine yönlendirme kararına Çin ve ABD'den açıklamalar geldi.

Çin'in Şinhua ajansının haberine göre, internet sorunlarından da sorumlu olan Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, yaptığı açıklamada, Google'un bu tutumunda baştan aşağı hatalı olduğunu, ayrıca yazılı taahhütlerini ihlal ettiğini bildirdi.

Google'un tamamen ticari olan bir konuyu siyasileştirdiği, Google tarafından Çin'e yapılan eleştirilerin de temelsiz olduğu, bunların kendilerinde hayal kırıklığına, öfkeye yol açtığı belirtildi.

ABD'de ise Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Google ve Çin hükümeti arasında bir uzlaşmaya varılamamış olmasının üzüntü verici olduğu bildirildi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mike Hammer, Google'un, Çin'deki "google.cn" adresine girenleri Hong Kong'daki Google sitesine yönlendirme kararını açıklamadan kısa bir süre önce, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerini bilgilendirdiğini ifade etti. Sözcü, "Google, kendi çıkarına uygun gördüğü bir karar almıştır" dedi.

Sözcü, bu tür sorunların, zaten çeşitli sorunlarla karşı karşıya olan ABD-Çin ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesini istemediklerini ifade etti. Google, Çin'deki sunucularına büyük çaplı korsan sadırıları düzenlendiğinin belirlendiğini, buna karşı Çin yönetiminin önlem alması gerektiğini belirterek, bu ülkeden tamamen çekilebileceği tehdidinde bulunuyordu.

Bu durum, zaten Çin'deki internet kısıtlamaları, İran'a yeni yaptırımlar, ABD'nin Tayvan'a silah satışı gibi nedenlerle gergin olan Çin-ABD ilişkilerine yeni bir sorun eklemişti.

Sayfa Yükleniyor...