Google'dan kan şekerini ölçen lens

En son olarak robotik alanındaki atılımıyla giderek bir donanım firması haline gelmeye başlayan Google, giyilebilir akıllı teknolojilerde de çalışmalarını sürdürüyor.

Haberler 17.01.2014 - 10:43

Google'dan kan şekerini ölçen lens

Google, minyatür kablosuz çip ve glikoz denetleyici mekanizma içeren kontakt lens üzerinde çalışıyor.

Hayatımıza büyük kolaylıklar getirecek 'tıbbi' giyilebilir cihazlara katkıda bulunmak isteyen Google, kan şekerini kan örneği almaya gerek duymadan ölçecek bir kontakt lens üzerinde çalışıyor.

Google X laboratuvarları tarafından geliştirilen lens, her saniye veri toplayarak, kullanıcıları kan şekeri seviyesinin düşmesi konusunda erkenden uyaracak. Lenste yer alması düşünülen çok küçük bir LED ışık, glikoz seviyesinin ideal seviyenin üstüne çıkması ve altına düşmesi durumunda kullanıcıları uyaracak.

Projenin mimarı, geçmişte Washington Üniversitesi'nde görevliyken vücut değerlerini okuyacak bir kontakt lens üzerinde çalışan Babek Parviz.

The Verge sitesinin haberine göre, henüz tamamlanmaktan uzak olan proje için Google giyilebilir teknoloji alanında uzman kişilerden destek arıyor. Lensin ve vücut değerlerinin kullanıcıya aktarılmasını sağlayacak uygulamaların geliştirilmesi için gereken süreç, ürünün yakın bir zamanda sunulmayacağına işaret ediyor.

Sayfa Yükleniyor...