Google'dan Obama'ya 'ırkçılık' özrü

Michelle Obama adıyla arama yapıldığında sonuç sayfasının başında görünen ve ABD başkanının eşine hakaret niteliği taşıyan ırkçı imajdan dolayı Google özür diledi.

26.11.2009 - 09:53

Google'dan Obama'ya 'ırkçılık' özrü

Google, arama motorundan çıkan ilk sonuç sayfasında hakaret içeren link ve fotoğraflar göründüğü için Michelle Obama'dan ve kullanıcıdan özür diledi ama arama motorunun işleyişine müdahale etmeyeceğini de ekledi.


Söz konusu imaj arama yapıldığında en başta çıkıyor. Google ise resmin üzerine "hakaret içerikli arama sonucu" başlığıyla bir duyuru koydu. Duyuruda, "Arama sonuçlarımız bazen hakaret içerebiliyor. Kabul ediyoruz" yazıyor.

Fakat Google, hakaret içerikli bu resmi arama sisteminden çıkarmayı reddetti. Beyaz Saray ise resimle ilgili yorum yapmadı.

İmajın üzerindeki reklam kısmına tıklayan kullanıcıların karşısına "Eğer Google'ı kullanırken karşısına sizi rahatsız eden bir görüntü çıktıysa özür diliyoruz" ifadesi çıkıyor.

Google, internet sitesinde yapılan aramalarda hangi imajın önde çıkacağını, bir sayfanın o aramayla ilgisini binlerce unsur kullanarak hesaplayan karmaşık bilgisayar işlemlerinin belirlediğini söylüyor.

Ama arama motoru, yalnızca şikayet geldiği için bazı sayfaların aramadan çıkarılamayacağını da belirtiyor. Google bu konudaki açıklamasında "Google arama sonuçlarının tutarlı olmasını en büyük önemdeki önceliği saymaktadır" diyor. Buna karşılık Google, sayfa yasalara aykırı ise, o zaman aramadan çıkaracağını kaydediyor.

'Michelle Obama aramasında tartışma yaratan resim ilk olarak bu ayın başlarında görünmeye başladı ama resmi yayınlayan sitenin, bilgisayarlara sızmak üzere tasarlanmış habis yazılım yaymak suretiyle Google kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldı.

Fakat aynı imaj şimdi başka bir sitede yeniden belirdi ama bu kez virüs içermediğinden Google kendi kurallarına göre resme müdahele edemiyor.

Pulitzer ödüllü gazeteci ve "The Google Story" adlı kitabın yazarı David Vise, arama motorunda bir sonucun hangi sırada çıkacağını, ne kadar popüler olduğunun belirlediğini söylüyor.

Vise, "Eğer Google Beyaz Saray'dan first lady'yi ırkçı bir yaklaşımla maymun olarak resmeden ırkçı ve hakaretamiz bir imaja yer verilmesinin yasalara aykırı olduğu yolunda bir telefon alırsa, resmi kaldırmak zorundadır ve eminim kaldıracaklardır." diye konuştu.

Ama Vise, Google ifade hürriyetini denetlemeye başladığı takdirde bunun bazı tehlikeleri olduğuna da dikkat çekti ve "Bir kez bazı imajları engellemeye başladığınızda buna kimin karar vereceği sorusu ortaya çıkacak.ABD Yüksek Mahkemesinin şu yorumunu hatırlayın: Pornografi nedir? Tanımlayamayız. Ama gördüğümüzde hemen anlarız. Bu çok kaygan bir zemin. "

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...