Google’dan Selma Lagerlöf için özel doodle

Google, bugün anasayfasında İsveçli yazar Selma Lagerlöf’ün doğumgününü kutladı.

20.11.2013 - 09:13

Google’dan Selma Lagerlöf için özel doodle

Google, İsveçli masal yazarı ve şair Selma Lagerlöf’ün 155’inci doğumgününü anısına hazırladığı doodle ile kutladı. Edebiyat alanında sayısız eser sunan Lagerlöf, çizgi sinemaya da uyarlanan Nil ve Uçan Kaz adlı eseriyle tanınmıştı.

İsveç’in Värmland bölgesindeki Östra Emterwik’te 1858 yılında doğan Lagerlöf, 1881 yılına kadar ailesine ait olan Marbacka mülkünde yaşadı. Eğitim için Stockholm’e gönderilen Lagerlöf, öğretmen okulundan mezun olduktan sonra 1885 yılında Landskrona kentinde ortaokul öğretmeni oldu.

Şiire olan ilgisi çocukluk yıllarında başlayan Lagerlöf’ün 1890 yılına kadar hiçbir eseri basılmadı. Aynı yıl, yerel bir gazetenin edebiyat yarışmasında birinci olmasının ardından ilk kitabına ait kısa bölümler basıldı.

Lagerlöf’ün en başarılı eserlerinden biri kabul edilen Gösta Berlings Saga, 1891 yılında basıldı. Kitap, Danimarkacaya çevrilmesinin ardından hak ettiği ilgiyi hem İsveç’te, hem de komşu ülkelerde görmeyi başardı.

KUDÜS İLE UÇAN KAZ İLE ŞÖHRETİ ARTTI
İsveç Kraliyet Ailesi’nin ve İsveç Akademisi’nin finansal desteini alan Lagerlöf, 1895 yılında öğretmenliği bıraktı ve seyahet etmeye başladı. İtalya’da bulunduğu dönemde konusu Sicilya’da geçen Antikris mirakler (1897) adlı eserini yazdı. Ardından 1900 yılında ziyaret ettiği Kudüs hakkında yazdığı ‘Jerusalem’ kitabı 1901’de basılan Lagerlöf, Kudüs’e göç eden İsveçli çiftçileri konu alan eseriyle büyük başarı elde etti.

Lagerlöf’ün 1906 yılında ilkokul çocuklarına okutulması düşüncesiyle kaleme aldığı Nil ve Harika Maceraları (Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige), İsveçli yazarın dünya çapında en iyi bilinen ve günümüze ulaşan eserlerinden biri oldu.

1909 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk kadın ve İsveçli yazar olan Lagerlöf’ün diğer önemli eserleri arasında Löwensköldska Ringen (1925), Charlotte Löwensköld (1927) ve  Anna Svärd (1928) üçlemesi yer alıyor.  Yazarın Marbacka adı altında anılarını topladığı eseri de öne çıkanlar arasında.

19 ve 20’nci yüzyılın en önemli kadın yazarlarından biri olan Selma Lagerlöf, 1940 yılında hayata gözlerini yumdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...