Google'dan tasarrufu teşvik uygulaması

Google, gündelik yaşamda ne kadar enerji tüketildiğini gözler önüne seren Google PowerMeter'ı tanıttı.

21.05.2009 - 17:25

Google'dan tasarrufu teşvik uygulaması

Google'ın vakıf faaliyetlerini yürüttüğü Google.org yapısı altında sunduğu bir servis olan Google PowerMeter, evlerde bulunan enerji yönetim özellikli cihazlardan topladığı verileri kullanıcıların iGoogle sayfalarında göstererek gerçek zamanlı olarak ne kadar elektrik harcandığını gösteriyor.

Kullanıcılara o an tüketilen enerji miktarını göstermekle birlikte, enerjinin birim başına maliyeti belirtildiği takdirde, enerjiye ne kadar para ödendiğini de hesaplıyor. Servis aynı zamanda enerji tüketimini azaltmak ve faturalardan tasarruf edilebilmesi için ne yapılabileceği konusunda ipuçları veriyor.

Akıllı enerji dağıtım şebeke sistemleri "Smart Grid" ve bu sistemle birlikte kullanılan akıllı sayaçlardan yararlanan PowerMeter, daha yeşil bir dünyanın yaratılması için uğraşıyor.

Google'ın servisi, Glasgow EPB, JEA, Reliance Energy, San Diego Gas & Electric, Toronto Hydro–Electric System Limited, TXU Energy, White River Valley Electric Cooperative ve Wisconsin Public Service gibi firmalarla ortaklaşa olarak geliştirdiğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...