Google'dan Viollet-le-Duc doodle'ı

Google, anasayfasına yerleştirdiği doodle'la Fransız mimar Viollet-le-Duc'un doğum gününü kutladı.

Haberler 27.01.2014 - 04:31

Google'dan Viollet-le-Duc doodle'ı

Google, hazırladığı en son doodle ile 19'uncu yüzyıla damgasını vuran Fransız mimar Viollet-le-Duc'un 200'üncü doğum gününü kutladı.

Orta Çağ'dan kalma tarihi binaların restorasyonunda gösterdiği başarıyla adını ölümsüzleştiren le-Duc, 27 Ocak 1814 tarihinde Paris'te dünyaya geldi. Fransa'nın siyası karmaşa içinde olduğu yıllarda kilise baskısına karşı çıkan görüşü benimseyen ve cumhuriyetçilik akımına kapılan le-Duc, 1830 yılında Bourbon hanedanının yıkılarak liberal monarşinin kurulmasını sağlayan Temmuz Devrimi'ne destek verdi.

Devrimin ardından birkaç yıl İtalya'da çalışmalarda bulunan le-Duc, 1835'te ülkesine döndüğünde Roma döneminden kalma Vezelay manastırını restore etmekle görevlendirildi. Manastır, le-Duc'ın Paris'teki Notre Dame katedraline kadar uzananan restorasyon çalışmalarındaki ilk başarısı oldu.

Kariyerinde 1848 yılından itibaren altın yıllarını yaşayan le-Duc, 1849 yılında Amiens Katedralini, 1852 yılında ise Fransa'nın güneyindeki Carcassonne kentinde Romalıları Vizigotlara karşı koruyan dev surları restore etti.

Le-Duc, 1862 yılında Toulouse kentindeki Saint-Sernin kilisesini onararak başarılarına bir yenisini ekledi.

Çalışmaları 19'uncu yüzyıl mimarisinde önemli atılımlar sağlayan le-Duc, 20'inci yüzyıldaki restorasyon çalışmalarının başarısında da rol oynayan bir isim oldu.

Fransa-Prusya savaşında (1870-71) cephede yer alan le-Duc, savunma hatlarının geliştirilmesinde de rol oynadı. Tasarımları, İkinci Dünya Savaşı öncesinde Verdun'un, savaş yıllarında ise Maginot savunma hattının tasarımında kullanıldı.

Viollet-le-Duc, 1879 yılında İsviçre'nin Lozan kentinde kendi inşa ettiği villasında hayata gözlerini yumdu.

Sayfa Yükleniyor...