Google’ı yerinden etti!

ABD'de 2010'da en çok ziyaret edilen internet sitesi Facebook oldu.

30.12.2010 - 17:07

Google’ı yerinden etti!

Facebook, yıllardır ABD’de en çok tıklanan internet sitesi ünvanını kimselere bırakmayan Google’ı koltuğundan etti. Bitmekte olan 2010 yılına ait ziyaret raporlarına göre ilk sıraya yükselen Facebook’ı, Google ve Yahoo! izledi.


Hitwise internet istatistik firması, 2010’da ABD’deki internet trafiğinin yüzde 8.93’ünün Facebook’a gittiğini açıkladı. Onu yüzde 7.19 ile Google, yüzde 3.5 ile Yahoo! ve yüzde 3.3 ile YouTube izledi.

Ancak istatistikler arasında iki de ilginç bilgi var. Google’da bu yıl en çok aratılan sözcük Facebook oldu. Yani Facebook, Google’ın trafiğine de katkı yaptı. Öte yandan Facebook üzerinden yapılan video izlemelerinde ise bir Google firması olan YouTube açık farkla birinci sırada yer aldı.

Geçen Mart ayında, haftalık rakamlara göre Facebook ilk kez Google'ı geçmeyi başarmıştı. Sonraki haftalarda liderlik koltuğu ikisi arasında yer değiştirerek paylaşıldı.

Facebook, uzun süredir Türkiye’de de en çok tıklanan internet sitesi ünvanını koruyor. Sitenin kurucusu Mark Zuckerberg, ge.tiğimiz haftalarda Time dergisi tarafından 'Yılın Kişisi' seçilmişti. Sitenin üye sayısı, son 1 yıl içinde neredeyse ikiye katlanarak 550 milyona yaklaştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...