‘Görevden almanın dinlemeyle ilgisi yok'

TÜBİTAK’a bağlı MAM’ın görevden alınan başkanı Murat Aydın'ın avukatı Süleyman Balcı, müvekkilinin kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili iddialarla ilgisi bulunmadığını bildirdi.

Anadolu Ajansı 27.02.2014 - 14:02

‘Görevden almanın dinlemeyle ilgisi yok'

Marmara Araştırma Merkezi (MAM) eski Başkanı Prof. Dr. Murat Aydın'ın Avukatı Süleyman Balcı, müvekkiliyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Avukat Balcı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın, kriptolu telefon dinlemeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Murat Aydın’ın da görevden alındığını açıkladığını hatırlattı.

Balcı, şunları kaydetti:

"Haberlerin veriliş şekli, 'Kriptolu Telefon Dinlemeleri' başlığı altında isminin anılmış olması ve bu dinlemeler sebebiyle bir kısım görevden alımların olduğunun ifade edilmesi sanki müvekkilimin de habere konu iddialarla ilişkili olduğu izlenimi oluşturmuş ve kamuoyunda yanlış algıya sebebiyet vermiştir.

Halbuki müvekkilimin söz konusu iddialarla hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi, TÜBİTAK'ta yapmış olduğu görev itibarıyla da haberlere konu iddiaların içerisinde yer alması mümkün değildir. Zira müvekkilim TÜBİTAK MAM Başkanı olarak görev yapmış olup, MAM'ın kriptoloji, kriptolu telefonlar, bunların yazılımı veya donanımıyla ilgili herhangi bir çalışma alanı bulunmamaktadır."

Balcı, müvekkilinin, başkanlık görevinde beş ay bulunduğunu, habere konu iddiaların ortaya çıkmasından daha önce, 5 Şubat 2014 tarihinde MAM Başkanlığı göreviyle bir ilişkisinin kalmadığını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...