Diyarbakır Emniyet Müdürü'nden "görevden alma" iddialarına yanıt

Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'nün görevden alınması için kararname hazırlandığı ve Cumhurbaşkanı'nın onayına gönderildiği iddia edildi. Böğürcü ise yaptığı açıklamada, "Görevimin başındayım, haberler moral bozmaya yönelik" dedi.

Haberler - NTV Haber 30.07.2015 - 15:06

Diyarbakır Emniyet Müdürü'nden "görevden alma" iddialarına yanıt
Halis Böğürcü
Halis Böğürcü

Diyarbakır’da Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'den görevden alındığı iddialarına yanıt geldi. 

Şehit polis Mehmet Uyar için düzenlenen cenaze töreninde konuşan Böğürcü ise hakkında çıkan haberlerin moral bozmaya yönelik olduğunu söyledi.

"Görevimin başındayım, görev verildiği gibi alınır da" diyen Böğürcü, şöyle devam etti:

"Moralimizi bozmaya, sinirlendirip hata yaptırmaya çalışan bu tip haberler mücadelemizden, azmimizden herhangi bir şey eksiltmeyecektir. İçinde bulunduğumuz zor bir dönem. Biz burada dahili ve harici hainlerle savaşıyoruz. Bir tarafta hainliğin ve kalleşliğin sembolü bölücü terör örgütü, diğer ve her tarafta insani ve devlet değerlerine adice saldıran, maneviyatı ve morali bozmayı akıl ve çıkar zanneden zavallılar, devletin gücü hepinizle mücadele etmeye yetecektir."

CUMHURBAŞKANI'NIN ONAYINA SUNULDU İDDİASI

Böğürcü'nün merkeze alınması ile ilgili kararnamenin hazırlandığı, onay için Cumhurbaşkanı'na gönderildiği öne sürülmüştü.

HDP’nin 5 Haziran’daki Diyarbakır mitingine bombalı saldırının failine, askerlik şubesine gitmesi için tebligat yapıldığı ancak kaldığı otel bilindiği halde işlem yapılmadığı iddia edilmişti.

Olayla ilgili soruşturmada iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmişti. PKK’nın dağ kadrosunda bulunan Dedrettin Güçlü de Böğürcü'nün görev yaptığı dönemde Diyarbakır'da devlet hastanesinden firar etti.

Kobani eylemlerinde ise Diyarbakır'da 15 kişi hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...