NTV

Görülmemiş Andy Warhol çizimleri

Türkiye

Andy Warhol'un daha önce görülmemiş 300 adet çiziminden oluşan sergisi Louisiana Müzesi'nde ziyarete açılacak.

Pop art akımının en önmli temsilcilerinden Amerikalı ressam, film yapımcısı ve yayıncı Andy Warhol'un 1950'lerde yaptığı 300 adet çizim gelecek hafta Louisiana Müzesi'nde ilk kez yayınlanacak.

Galerici Daniel Blau'nun açacağı Warhol sergisi "From Silverpoint To Silver Screen", Warhol'un çalışma uygulamaları ve etkileyiciliğine ışık tutacak. Blau'nun hazırladığı bir kitapta basılacak olan resimler, Danimarka'da bulunan Louisiana Müzesi'nde ve Hollanda'da sergilenecek. Ardından resimlerin satışı yapılacak.

2008 yılında Warhol'un "Eight Elvises" (Sekiz Elvis) eseri 1 milyon dolara (yaklaşık 1 milyon 763 bin TL), geçtiğimiz Kasım ayında Warhol'un "1962 Statue of Liberty" (1962 Özgürlük Heykeli) eseri 39 milyon dolara (yaklaşık 68 milyon 750 bin TL) alıcı bulmuştu.

Warhol resimlerinin kimileri daha sonraki eserlerinin temellerini oluşturuken, kimileri fotoğraflardan kopya edilerek çizilmiş resimler de mevcut. Prens Philip'in 50'lerde Amerika ziyareti sırasında bayraklarla karşılandığı fotoğraf ve Lewis Hine'ın 1911 yılında kömür madencilerini çektiği fotoğraf da Warhol'un kopya ettiği çizimlerin arasında yer alıyor. (Milliyet Sanat)