Görüntülü konuşma devri 2009’da başlıyor

Hizmetin başlamasını takip eden yıl içerisinde 1 milyonda fazla abonenin aktif olarak bu sistemi kullanıyor olacağı tahmin ediliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.12.2008 - 00:51

Görüntülü konuşma devri 2009’da başlıyor

Turkcell’in çözüm ortağı Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, görüntülü iletişime olanak tanıyan, 3G’li telefonların 2009 yılının ikinci çeyreğinin sonlarında kullanılmaya başlayacağını belirtti.

Mobil İletişim Sistemli (3G) telefonların yaygın olarak kullanımıyla ilgili soruları yanıtlayan Turkcell’in çözüm ortağı Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, 3G ihalesinde en geniş bant hakkını A lisansı ile Turkcell’in kazandığını anımsattı.

İhale sonunda devletin kasasına giren yaklaşık 2 milyar YTL ile telekomünikasyon sektöründe yaşanan daralma ve sıkışmanın büyük ölçüde rahatlayacağını belirten Uzelli, 3G teknolojisinin kullanılmaya başlamasıyla birlikte şu an kullanılan cep telefonlarının bu sisteme uyumlu telefonlar ile değiştirilerek pazarda yeni açılımlar yaşanacağını anlattı. Uzelli,”3G sistemi ile sağlanacak katma değerli servis ve hizmetlerin hayal edilemeyecek düzeylere ulaşacağı ve bu yatırımlardan Türk tüketicisinin en iyi hizmeti alacağı konusunda kuşkum yok” dedi.

Turkcell açısından alınan A tipi lisansın, verdiği kaliteli hizmetin devamı ve bundan sonra sağlayacağı yeniliklerin çeşitliliği için önemli bir zafer olduğuna işaret eden Uzelli, yaklaşık 4 yıldan fazla bu sistem için altyapı hazırlığı yaptığı düşünüldüğünde Turkcell için bu teknolojinin ne denli önemli olduğunun anlaşılabileceğini kaydetti.

İhalenin kazanılmasının ardından Turkcell’in yatırımlarına hız vererek bir çok alanda yeni iş imkanları sağlamaya devam edeceğini belirten Uzelli, bu dönemden sonra milyarlarca YTL yatırım yapılmaya devam edileceğini ve 500 adet Ar-Ge elemanın 3 yıllığına bu projenin geliştirilmesinde görevlendireceğini anlattı.

3G siteminin 2009 yılının ikinci çeyreği sonlarında kullanılmaya başlanacağını belirten Uzelli, hizmetin başlamasını takip eden yıl içerisinde 1 milyonda fazla abonenin aktif olarak bu sistemi kullanacağının tahmin edildiğini söyledi.


3 MİLYONDAN FAZLA 3G UYUMLU TELEFON VAR
Türkiye’nin 2006 yılının başlarında 3G’li telefonlarla tanıştığını anımsatan Uzelli, halen piyasada 3 milyondan fazla 3G uyumlu telefon bulunduğunu, bu sayının her yıl katlanarak büyüyeceğini bildirdi.

Önümüzdeki on yıl içerisinde 3G sistemi ile uyumlu olmayan telefon sayısının yok denecek kadar az olmasını beklediklerini de ifade eden Uzelli, 2008 yılının ilk altı ayında cepten internet hizmeti alanların sayısının 12,1 milyon olarak açıklandığını, 3G hizmetinin verilmeye başlanmasından sonra yapılan kampanyalarla birlikte, internet kullanıcılarından yaklaşık 20 milyonun cepte de internet bağlantısı isteyeceğini hesapladıklarını bildirdi.

DÜNYADA 2010’DA 1 MİLYAR ADET GPS’Lİ TELEFON OLACAK
Masaüstü bilgisayarlarda yapılan her şeyin artık cep telefonlarıyla da yapılabileceğini belirten Uzelli, “Emin olun 3G teknolojisi bir çok insanın hayatında ciddi bir değişikliğe ve yeniliğe neden olacaktır. Çünkü internet artık cebe girecek. Bu yeni dönemde benim kişisel olarak ilgimi çeken, çok popüler olacağını düşündüğüm, konum tabanlı uygulamalar. Dünyada 2010 yılı itibariyle 1 milyar adet GPS’li telefon olacak. Örneğin kullanıcının konumuna bağlı olarak geliştirilen reklam, sohbet, arkadaşlık uygulamaları bunlardan sadece bir kaçıdır” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...