Görüntüsü aldatabilir, organik olduğuna inanmayın

Hormonsuz ve GDO’suz yemlerle beslenen tavuklardan üretilen organik yumurtalar, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak kabul görüyor. Ancak, tüketicilerin yüksek fiyatlara aldığı yumurtalar gerçekten organik mi? Ntv.com.tr’ye konuşan yumurta üreticileri, üzerlerine gübre sürülerek ve saman dolu sepetlere koyularak ‘organik’ adı altında satılan yumurtalar konusunda vatandaşları uyardı ve kabuktaki kodlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Peki, yumurta kodları ne anlama geliyor? Sarı yumurtaların hepsi organik mi? Yumurtanın gerçekten organik olduğu nasıl anlaşılır?

ntv.com.tr 21.10.2020 - 13:02 | Son Güncelleme : 21.10.2020 - 14:10

Görüntüsü aldatabilir, organik olduğuna inanmayın

Ayşe Çınar / ntv.com.tr

Son yıllarda daha sağlıklı bir beslenme düzeni için organik ürünlere olan ilgi arttı. Organik ürün deyince ilk akla gelenlerden biri yumurta. Hormon takviyesi verilmeyen ve organik yemle beslenen tavuklardan elde edilen organik yumurtalar piyasadaki diğer yumurtalara göre biraz daha yüksek fiyatlara satılıyor.

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı İbrahim Afyon, yumurtaları gübreyle pisleterek 'organik' adı altında vatandaşlara satan sahtekarlar olduğunu söyleyerek vatandaşları uyardı.

Özellikle son yıllarda artan bu dolandırıcılık yönteminin önüne geçilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, 2017 yılında yumurtalarda kod sistemine geçti. Yumurtaların üzerinde, sertifikalarına göre yer alan ‘yetiştirme metodu kodları’ yumurtanın hangi şartlarda üretildiğini gösteriyor. Aynı zamanda bu kodlara göre yumurtaların fiyatları da değişiklik gösteriyor.

YUMURTA KODLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Yumurtaların üzerinde sertifika numaralarının başında yer alan ‘0, 1, 2, 3’ gibi rakamlar, yumurtanın türü konusunda fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

0 numaralı kod: Yumurtanın organik bir şekilde üretildiğini gösteren kod. Tavuğa verilen yem organiktir ve hormon kullanılmaz.

1 numaralı kod: Gezen tavuk yumurtasını gösteren koddur. Bu yumurtaların elde edildiği tavuklara hormon ya da GDO’suz yem kısıtlaması yapılmaz.

2 numaralı kod: Kümes içinde dolaşan tavuk yumurtası.

3 numaralı kod: Kafeste büyüyen tavuk yumurtası.

İbrahim Afyon, bu uygulamaya rağmen üç numaralı koda sahip olan yumurtaların üzerine ‘0’ kodu basılarak organik diye satanlar olduğunu da ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu - Kümes Hayvancılığı Üretimi, Ağustos 2020 - Tavuk yumurtası üretim miktarı Türkiye İstatistik Kurumu - Kümes Hayvancılığı Üretimi, Ağustos 2020 - Tavuk yumurtası üretim miktarı

HER ’0’ KODU OLAN YUMURTA ORGANİK DEĞİLDİR

Afyon, “Bu tür sahtekarlıkları yapanlar başka şehirde yumurtalar için sertifika alıp İstanbul’da organikmiş gibi satıyorlar. Kimseyi özellikle zan altında bırakmak istemiyoruz. Ancak İstanbul’da organik yumurta sertifikaları sayılarıyla, satılan organik yumurta sayıları tutarsız. Resmi rakamlara göre Türkiye genelinde organik yumurta üretim sertifikası olan 12 milyon civarı tavuk bulunuyor. Bu sertifikayla ihracatı da yapıldığı düşünülürse, oran vermek doğru olmaz ancak organik olarak satılan yumurtaların bu rakamdan fazla olduğunu düşünüyoruz.”

Genellikle bu işlemin sarı (kahverengi) yumurtalara yapıldığını belirten Afyon, aynı kodla üretilen sarı ve beyaz yumurtalar arasında hiçbir fark olmadığını söyledi. Renkleri farklı olsa da ikisinin de kafeste büyüyen tavuk yumurtası olduğunu vurgulayan Afyon yumurta fiyatlarıyla ilgili şunları kaydetti:

"3 koduyla üretilip satılan yumurtalara biz kefiliz. Çünkü bu kodla üretilen yumurtalar en düşük maliyetle üretilen yumurtalar. Bu yüzden bunlarda herhangi bir sahtekarlık söz konusu değil. Ancak insanlarda ucuz olduğu için kötüdür gibi bir imaj var. Bu bizi rahatsız ediyor. En pahalı olan en iyisidir demek değil. Bundan dolayı her üstüne organik yazılan yumurtaya halkımız ne yazık ki gereksiz yere fazla para veriyor."

“PAKETSİZ YUMURTALARIN YÜZDE DOKSANI SAHTE”

Paketsiz satılan ürünlerin üzerinde kod olsa da olmasa da güvenli olmadığını kaydeden Afyon, tüketicileri ambalajsız ürün alınmaması gerektiği konusunda uyardı. Afyon, “Paketsiz yumurtaların neredeyse yüzde 90'ı sahte. Bu yüzden insanlar her zaman Bakanlıktan onayı bulunan paketli yumurtaları almalı. Vatandaşlarımız yumurtaların üzerinde yer alan sertifika numaralarını ‘Alo 174’’ü arayarak sorgulatabilir” dedi.

ÜSTÜNDE KOD OLMAYAN YUMURTALARA DİKKAT

Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kenan Uygur, uzun zamandır yapılan bu sahtekarlığın özellikle üzerinde kod bulunmayan yumurtalarla yapıldığını söyledi ve "yalnızca paketli ve Bakanlıktan sertifikası bulunan yumurtalar organiktir" dedi.

ayse.cinar@ntv.com.tr

ORGANİK NEDİR? NEDEN DAHA PAHALI?

Sayfa Yükleniyor...