Görüşme olumlu, yöntem belirsiz

BDP ve AK Parti heyetleri arasındaki görüşme olumlu geçti. BDP Grup Başkanı Demirtaş bugün ya da yarın yeniden bir araya geleceklerini söyledi.

Haberler 13.07.2011 - 14:50

Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında yapılan AK Parti-BDP görüşmesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Görüşmeye BDP’den Gurup Başkanı Selahattin Demirtaş, Siirt Milletvekili Gültan Kışanak, Grup Başkanvekilleri Hasip Kaplan ve Pervin Buldan ile AK Parti’den Genel Başkan Yardımcısı Halik İpek, Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın katıldı. Görüşmede Hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da bulundu.

DEMİRTAŞ'TAN AÇIKLAMA
Selahattin Demirtaş görüşme sonrası yaptığı açıklamada meselelerin yüz yüze görüşmenin önemli olduğunu vurguladı.

BDP olarak görüş ve önerilerini sözlü olarak sunduklarını belirten Demirtaş bugün ya da yarın yeniden bir araya geleceklerini söyledi.

AK Parti heyetinin de önerileri olduğunu,kendilerinin de bu önerileri değerlendireceklerini ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bir dahaki bir araya gelişimizde belki bu konuyla ilgili AK Parti Grubu ile birlikte ne yapabiliriz, bu ortaya çıkacak. Eğer bu gerçekleşmez ise birlikte bir sonuç elde edemezsek, sonuçta BDP Grubu, bu konudaki kendi tartışmasını sürdürecek, karar neyse onu değerlendirip verecek.

’nin en temel sorunlarının diyalogla çözülebileceğini kaydeden Demirtaş, “Krizler de birbirini daha iyi anlayarak çözülür umudundayım. Demokratik siyasetin önünde engeller var. Bunun kaldırılması için hep birlikte çalışacağız” dedi.

ERDOĞAN: YEMİNE ŞART OLMAZ

17:00 sularında açıklama yapan Başbakan Erdoğan ise “Anamuhalefetle nasıl uzlaşma sağladıysak BDP ile de umarım öyle olur” dedi.

Gazetecilerin BDP'nin taleplerini sorması üzerine "Yemin konusunda herhangi bi talebe açık değiliz. Hiçbir talebi yemin için ön şart olarak kabul etmiyoruz" diyen Erdoğan "Yeni anayasa sürecinde bütün konular müzakere edilebilir. Gelin hep beraber masaya oturalım" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...