Gösteri merkezini elektrik kontağı yaktı

İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangınla ilgili İstanbul İtfaiyesi'nin ön inceleme raporu açıklandı.

11.04.2009 - 01:59

İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangınla ilgili İstanbul İtfaiyesi'nin ön inceleme raporu açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Gösteri Merkezi'ndeki yangının elektrik kontağından çıktığının belirlendiği ifade edildi.

Konuyla ilgili gelişmelere yer verilen açıklamada, yangına ilk olarak Yeşilköy müfrezesinin, ihbar geldikten 5 dakika sonra müdahale ettiği, aynı anda takviye birliklerin olay yerine sevk edildiği belirtilerek, itfaiyeye yangın başlangıcından 8 dakika sonra haber verildiğinin İstanbul Gösteri Merkezi kayıtlarından anlaşıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, İstanbul İtfaiyesi'nin, inşaat çalışmalarında itfai tedbirler açısından (kaçış yolları, yangın söndürme tüpleri, yangın muslukları, yangın çıkışları gibi) görüş belirttiğine işaret edilerek, ''Bu görüşten sonra inşaat için ilçe belediyesinden işletme için iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınır. İtfaiye görüşü ruhsat değildir. Ruhsat esas belgelerden sadece bir tanesidir'' ifadelerine yer verildi.

İncelemelerde, gösteri salonunda kullanılan malzemelerin alev geciktirici olduğu belirlenerek görüş verildiği vurgulanan açıklamada, yangın sonrası yapılan incelemede de yangın önlemlerinin yeterli ve standartlara haiz malzemeden yapıldığının görüldüğü dile getirildi.

Açıklamada, İstanbul Gösteri Merkezi'nin kendi su tanklarının kullanılamama gerekçesine ilişkin de dizel pompa çalışmadığı için su depolarının devreye alınamadığının anlaşıldığı kaydedildi.

Yangın sonrası yapılan incelemede itfaiye raporunun düzenlendiği bildirilen açıklamada, rapordaki, ''Yangının söndürülmesine müteakip gerek kamera kayıtları gerekse çalışanların beyanları ve yangının seyri incelendiğinde, yangının başlangıç noktasının sahne ile seyirci koltukları arasına isabet eden tavan kısmı olduğu anlaşıldı. Bu nokta, E-sol tribünün sahneye göre ilk üç sıradaki koltuklarının hizasına denk gelen üst tavan perdesinin olduğu yer'' ifadesine yer verildi.

Açıklamaya göre raporda, salon dahilindeki malzemeler incelendiğinde, ahşap bölmelerin yukarı doğru yanmamış birçok kısmının olduğu, genel itibari ile üst kısımlarda yanmanın daha fazla gerçekleştiğinin görüldüğü belirtildi.

Ayrıca sahne olarak kullanılan alanın üzerinde malzemelerin tamamen yanmış olmasına rağmen, alt boşluklarında benzer derecede bir yanma olmadığının tespit edildiğine işaret edilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bununla birlikte çadır örtüsü tavanının yanarak açılması, aşağı doğru yanmamış kısımların fazlalığı, yangının tavandan başladığını destekliyor. Tavandan yere düşen elektrik kablolarından incelenmek üzere alınan kesitlerde boncuklanma olduğu da tespit edildi.

Tüm bu bulgular ışığında yangının, gösteri merkezinin tavanından çekilen elektrik tesisat kablolarının bağlantı noktalarında zamanla meydana gelen gevşemelerden dolayı oluşan arklardan çıktığı, önce kablo izolelerini tutuşturması ile yanmanın başladığı, daha sonra tavana yayıldığı anlaşılmaktadır.

Tavan altına boydan boya çekilen yatay ve dikey iç perdeleri tutuşturması ile yangının genişleyerek aşağı düşen parçaların seyirci koltuklarının döşemelerini tutuşturduğu belirlendi. Yangının ihmal ve arızadan kaynaklanarak bu şekilde büyümesine ve gelişmesine sebep olduğu tahmin edilmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...