Gözaltında olan HDP'li başkanlar serbest bırakıldı

Yaklaşık dört gün önce adreslerine düzenlenen baskında gözaltına alınan 3 HDP'li başkan ve 1 başkan yardımcısı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltına alınan isimlerin yerine görevlendirme yapılmıştı.

Anadolu Ajansı 19.05.2020 - 16:59

Gözaltında olan HDP'li başkanlar serbest bırakıldı

Haklarında yürütülen 4 HDP'li ismin adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı duyurudlu. 

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığında haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında 15 Mayıs'ta adreslerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan HDP'li Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Peymandara Turhan, Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz'ın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen ve savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarılan Işık, Akgül ve Sarsılmaz, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Turhan'ın da çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Adli kontrol kapsamında Işık, Akgül ve Sarsılmaz'a "konutunu terk etmeme" ve "yurt dışına çıkış yasağı" tedbiri uygulanacağı belirtildi.

HDP'li Siirt ile Baykan ve Kurtalan belediye başkanları, haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında 15 Mayıs'ta gözaltına alınmış, görevden alınan belediye başkanlarının yerine görevlendirme yapılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...