Gözler Ankara - Bakü hattına döndü

Erivan-Ankara yakınlaşmasına Bakü'nün tepkisini azaltmak için, Başbakan Erdoğan'ın gelecek hafta İlham Aliyev ile görüşmek için Azerbaycan'a gitmesi gündemde. Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev ise Ankara'da.

NTV Haber 24.04.2009 - 23:52

Gözler Ankara - Bakü hattına döndü

Türkiye - Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecinde gerilen Ankara - Bakü ilişkilerine yönelik yeni diplomatik girişimler yolda.

‘Aliyev ile yakın zamanda birçok kez konuştuk. İkimizin de anlayışı, ‘yapılan çalışmalar, her iki ülkenin çıkarına yapılan çalışmalardır' şeklinde. O açıdan herhangi bir sorun yok.''

Cumhurbaşkanı Gül, Sofya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini bu sözlerle özetledi. Başbakan Erdoğan Da, Cumurbaşkanı gibi iki ülke arasında sorun bulunmadığı görüşünde.

Erdoğan, “Çok açık net bazı şeyleri söylüyoruz. Uluslararası camiada yaptığımız bir diplomasi var. Bu diplomasiyi sürdürürken kendi içimizde her şeyi kılı kırk yararak düşünüyoruz ve inceliyoruz. Ona göre adımlarımızı atıyoruz. Söylediğimiz şeyler farklı yerlere çekiliyor. Biz hiç bir zaman kardeşlerimizi mağdur edecek üzecek bir adımı atmayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Güney Kafkasya'da ilişkilerin normale dönmesiyle yeni bir jeopolitik durumun ortaya çıkacağına inanıyor.

Babacan,“Bir hedefimiz var ve bunun olabileceğine inanıyoruz. Bunun bir rüya olmadığına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Kolay değil, oldukça karışık, ama adım adım satranç oyunu gibi ileriye doğru hareket ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın, gelecek hafta, verilen tüm güvencelere rağmen ikna olmuş görünmeyen Bakü’ye gitmesi gündemde; amaç olumsuz havayı dağıtmak.

Öte yandan önemli bir Azeri konuk ise Ankara'da bulunuyor. Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Sefer Abiyev, Genelkurmay Başkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan ile biraraya geldi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından Başbakanlı’kta samimi bir şekilde karşılanan Abiyev'in Erdoğan'la görüşmesi de aynı havada geçti.

Erdoğan görüşmede konuk bakana, "Azerileri üzecek sıkıntıya sokacak bir davranış Türkiye'den beklenmemeli" dedi. Abiyev ise iki ülke arasında kamuoyuna yansıdığı şekilde bir sorun çıkmasının mümkün olmadığını belirtti. Abiyev "İki ülke her zaman dost kalacak" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...