Libya’ya müdahalenin kaderini belirleyecek olan iki toplantı dün Brüksel ve Ankara'da yapılırken, gece yarısına doğru da kritik bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

İlişkili Haberler


Türkiye'nin, NATO’nun Libya’ya yönelik operasyonuyla ilgili itirazları devam ederken, Başbakan Erdoğan, başkanlığında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren zirve sonrası ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü.

İkili arasındaki görüşmede, Türkiye'nin kaygılarının giderilip giderilmediği önem taşıyor. Erdoğan, konuyla ilgili açıklamayı bugün partisinin grup toplantısında yapacak.

Dün, NATO'da ve Türkiye'de, koalisyon güçleri tarafından Kaddafi'ye yönelik başlatılan hava operasyonunun ne şekilde devam edeceğinin belirlenmesinde önem taşıyan toplantılar yapıldı.

ANKARA
Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Libya zirvesi yaklaşık 2 saat sürdü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yer aldığı toplantıya, 15 dakika sonra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

Türkiye’nin Libya konusunda izleyeceği tutum masaya yatırılırken, Türkiye’nin NATO'nun Libya operasyonuyla ilgili çekincelerinin, operasyon planlarının gözden geçirilmesi, sivillere verilen zararlar, uçuşa kapalı hava sahasının daraltılması olduğu biliniyor.

OBAMA İLE GÖRÜŞME
Başbakan Erdoğan'ın, bu toplantı sonrası duyurduğu Obama ile telefon görüşmesi gece yarısına doğru gerçekleşti. Erdoğan, son gelişmeleri bugünkü grup toplantısında açıklayacağını söyledi.

BRÜKSEL / ABD
TSİ dün 16.00’da başlayan, yeniden toplanması öngörülse de bunun gerçekleşmediği NATO toplantısıyla ilgili gelişmeleri, NTV Brüksel Temsilcisi Güldener Sonumut aktardı:

"NATO Konseyi’nin verilen aranın ardından TSİ 21.00’de yeniden toplanması öngörülüyordu ancak bu gerçekleşmedi.

Türkiye’nin itirazlarının yanı sıra, başka görüş ayrılıkları da var. Almanya da NATO’nun Libya'ya müdahil olmasına karşı çıkıyor. Üçüncü itiraz merkezi ise Fransa. Bu ülke de komuta kontrol kademesinin NATO’ya geçmesine sıcak bakmıyor.

Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sadece NATO şemsiyesi altındaki operasyona katılabilecekleri açıklamaları gelirken, Belçika, İtalya, Yunanistan, Danimarka ve Norveç gibi ülkeler de, en azından komuta kontrol çalışmalarının NATO tarafından üstlenilmesini talep ediyor.