Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi'nde kuş halkalama çalışmalarını sürdüren Arif Cemal Özsemir, ''Ulusal Kuş Halkalama Programı'' kapsamında deltadaki 18. dönem çalışmalarının da tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti.

Özsemir, Kızılırmak Deltası'nda 9 yıl önce başlatılan ve bugüne kadar da düzenli olarak devam eden kuş halkalama ve yön bulma çalışmalarının her yıl sonbahar ve ilkbahar dönemi olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamındaki çalışmaları başarılı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Özsemir, şunları kaydetti:''Merkez olarak, Türkiye'nin en uzun süreli ve en başarılı halkalama istasyonuyuz. Deltada 9 yıldır sürdürdüğümüz çalışmalarda 132 türden yaklaşık 58 bin kuşa halka takıldı. Bu çok büyük bir başarıdır. Bugüne kadar kendi alanında Türkiye'de sürdürülen en önemli çalışmalardan da bir tanesidir.''

Yürüttükleri çalışma kapsamında en çok halkalanan kuş türlerinin Bozöğütlen, Benekli, Sinekkapan, Karabaşlı Ötleğen, Kızılkuyruk, Karatavuk, Söğüt Bülbülü ve Çıvgın olduğunu ifade eden Özsemir, çok sayıda kuş türü için Kızılırmak Deltası'nın sadece konaklama amacıyla tercih edilen bir yer olduğunu, bu nedenle de önem taşıdığını söyledi.
 
KIZILIRMAK DELTASI
 
Samsun'un Bafra ilçesinde, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor. ''Kuş Cenneti'' olarak da bilinen ve Karadeniz sahilinde doğal özelliklerini koruyabilmiş olan en büyük sulak alan olan delta, irili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor.
 
ORNİTOLOJİK ÖNEMİ
 
Deltada bugüne kadar, aralarında Deniz Kartalı, Tepeli Pelikan, Kara Leylek, Turna, Balıkçıl ve Yağmurcan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 140 türün ürediği belirlenirken, kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle de uluslararası ornitolojik (kuşları inceleyen zooloji alt dalı) öneme sahip bulunuyor.

Nesli tehlikede olan kuş türlerinden Cüce Karabatak, Şah Kartal, Dikkuyruk, Küçük Kerkenez ve Alboyunlu Kaz gibi türler deltada görülen kuşlar arasında yer alıyor. Büyük deniz düdükçünü, kuzey incirkuşu, küçük kirazkuşu ve ak kirazkuşu gibi türler ise son 20 yıldır Kızılırmak Deltasında görülebiliyor.